Kripto Ebru

Kripto Market
6 Haziran 2022 tarafından Sundüs Çavuş
176
Dijital üretken sanattaki eşsizlik ve rastgelelik durumunun ebru ile benzerliğine vurgu yaptığı 'Cryptomarbles' adlı NFT sergisiyle Taksim Metrosu içindeki Taksim Sanat’ta izleyiciyle buluşan sanatçı Ecem Dilan Köse, “Sanatçı dönemin fotoğrafını çeker. Bu dönem de elimizin altındaki en büyük araç bilgisayarlarımız” diyor.
nftsergi

Üretken sanat ile geleneksel ebru sanatı arasındaki bağlantıyı bütünselleştiren sanatçı Ecem Dilan Köse’nin “Cryptomarbles” adlı NFT Sergisi, 19 Haziran’a kadar Taksim Metrosu’nun içinde yer alan Taksim Sanat’ta ziyaretçilerini bekliyor. Dijital sanatta kullanılan algoritmaların doğadaki oluşum, dağılma, birleşme gibi desenlerle nasıl benzerlik gösterdiğine vurgu yapan “Cryptomarbles” sergisi, 10 dijital sanat, bir AR ve bir interaktif çalışmadan oluşuyor. Sergideki çalışmalar, NFT aracılığıyla koleksiyonerlerle buluşturuluyor. İBB Kültür Dairesi Başkanlığı ve İBB Kültür AŞ’nin iş birliğiyle düzenlenen “Cryptomarbles”, dijital dünyanın gelişiminin doğadan kopuk olmadığını anlatırken; aynı zamanda ebru sanatı ile üretken sanatın benzerliklerine değiniyor. Bütünsel varoluşu, su üzerinden irdeleyen Köse ile yeni sergisini, NFT sanatını ve sergi kapsamında gerçekleşecek söyleşileri konuştuk.

“Cryptomarbles” sergisinde, geleneksel ebru sanatını yenilikçi bir anlayışla ele alıyorsunuz Bize serginin oluşum hikayesinden bahsedebilir misiniz?
Ebrular benim kendimi dinlerken yaptığım, sakinleşmek için yaptığım, yaparken huzur bulduğum bir hoşluktu. Dijital sanatın üretken sanat alanındaki çalışmalarıma devam ediyordum. Farkettim ki üretken sanattaki eşsizlik ve rastgelelik durumu ebru ile çok benzer işliyor. Bu sebeple iki farklı alanı birleştirmeye ve rastlantısal elde edilen eşsizlikleri birlikte göstermeye karar verdim. Çalışmalarım boyunca her zaman dijital dünyanın gerçek dünya ile ilişkisinin kuvvetini görüyor ve bunu anlatmaya çalışıyordum. Hala da bunun peşindeyim. Yaptığım işlerde her ne kadar dijital methodlar kullansam da içlerinde doğa referansları, analog bazı üretim teknikleri bulabilirsiniz.
NFT sanatı / crypto sanat nedir? Yeni bir akım mı başlıyor?
Öncelikle bu kripto veya NFT sanat kavramı bana yanlış geliyor çünkü kripto sanat nedir sorusuna verilen kesin bir yanıt yok henüz elimizde. Önceleri kripto temalı eserlere kripto sanat deniliyordu, şimdilerde kripto ile satılan Non Fungible Token veya Semi Fungible Token’lar için bazı çevrelerde kripto sanat deniliyor. Ben dijital sanatçıyım, eserlerimi kimi zaman fiziksel varlıkları da kullanarak dijital ortamda üretiyorum. 10 sene önce de dijital sanat üretiyordum. Kripto ve NFT teknolojisini eserlerimin orijinalliğini tasdiklemek ve satış yapmak için kullanıyorum. Bu bir akıma dönüşür mü, bir akım olarak adlandırılır mı buna sanıyorum gelecekte sanat tarihçileri karar verecek yine de şu an inanılmaz bir dönem içindeyiz. Bu günler özellikle dijital sanatın önem kazandığı ve NFT’ler ile sanatın ulaşılabildiği, izlenildiği, alışverişinin yapıldığı ve takip edildiği mecraların değiştiği bir dönem içerisindeyiz. Bu da şimdiki zamanların bazı değişiklikleri başlatan güçlü bir dönem olarak yazılacağını göstermektedir.

Add a comment