Almanya’da Kripto Para Şirketlerinin Lisans Alması İçin Gereken Kurallar Açıklandı!

Almanya’da Kripto Para Şirketlerinin Lisans Alması İçin Gereken Kurallar Açıklandı!

Gündem Kripto Market
2 Haziran 2022 tarafından Sundüs Çavuş
228
Almanya’nın mali düzenleyicisi BaFin ilk kez geçen yıl yürürlüğe giren yasalar kapsamında bugün, kripto para menkul kıymet kayıt yöneticilerinin düzenleyici onayı almak için uymaları gereken şartları belirledi.
Untitled-2

Yeni prosedürler için son kayıt tarihi yaklaşırken BaFin, Çarşamba günü yayınlanan kılavuzda, lisans almak isteyen şirketlerin verilerini güvende tutması ve kara para aklama kurallarına uyması gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz Yıl Coinbase Almanya’da Kripto Para Lisansı Alan İlk Şirket Olmuştu

Almanya, düzenleyici incelemeye tabi olan sanal varlık işletmelerinin kapsamını kademeli olarak genişletiyor. Geçen yıl Coinbase ülkede kripto para depolama lisansı alan ilk şirket olmuştu.

Yasa uyarınca, geçtiğimiz Aralık ayından önce halihazırda faaliyet gösteren kripto güvenlik kayıtları, geçici sayılan bir lisans altında devam edebilecek, ancak daha sonra altı ay içinde tam bir başvuru sunmaları gerekecek. Bu işlemler için son başvuru tarihi 10 Haziran olarak belirlenmişti.

BaFin’in kılavuzunda aday şirketlerin kendi IT sistemleri ve işlemleri ile ilgili detaylar talep edilecek. Buna ek olarak şirketlerin sahip olduğu kıdemli personelin iş deneyimi açısından da takip edileceği öğrenildi. Bununla birlikte BaFin, kripto para sektörünün yeni olduğu için deneyim düzeyinin düşük olduğunu da kabul etti. Şirketlerden başvuru işlemleri için 6.336 Euro ücret alınacak.

Kısa bir süre önce yapılan bir araştırmada, dünyanın en kripto dostu ülkesi Almanya olarak seçilmişti. Daha önce bu unvan Asya ülkesi Singapur’un elideydi.

Add a comment