Bitcoin Halving’in Ardından Kripto Hisseleri Canlanıyor!

Bitcoin Halving’in Ardından Kripto Hisseleri Canlanıyor!

Genel
24 Nisan 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
146
ABD'de işlem gören kripto ile ilişkili hisse senetleri, Bitcoin'in madencilik ödüllerinin yarıya düşürülmesinin ardından pozitif bir ivme kazandı.
Bitcoin-Halving

Bitcoin’in madencilik ödüllerini yarı yarıya azaltmasıyla birlikte ABD’de işlem gören kripto hisse senetleri, sonraki ilk iş gününde olumlu bir başlangıç yaptı.

ABD’de işlem gören kripto ile ilişkili hisse senetleri, Bitcoin’in halvinginden sadece birkaç gün sonra Pazartesi günü, daha geniş piyasa yükselişiyle birlikte kazançlar elde etti – bazıları çift haneli yüzde kazançlarına ulaştı.

Google Finance’e göre, ülkenin piyasa değerine göre halka açık en büyük beş Bitcoin madencisi olan Marathon Digital (MARA), CleanSpark (CLSK), Riot Platforms (RIOT), Cipher Mining (CIFR) ve Hut 8 (HUT), 22 Nisan işlem gününde değer kazandı ve mesai sonrası işlemlerde de yükselişini sürdürdü.

Stronghold Digital Mining (SDIG), günün en büyük artışını kaydederek yüzde 35,3’lük bir artışla 3,64 dolara yükseldi ve seans sonrası işlemlerde yaklaşık yüzde 4 artarak 3,8 dolara ulaştı.

Riot, yüzde 23’ün üzerinde bir artışla liderlik etti ve 11,24 dolara çıktı, seans sonrası işlemlerde ise yüzde 3,2’lik bir artışla 11,60 dolara ulaştı. Genel olarak, ABD kripto madencileri, 19 Nisan Cuma günkü rallilerini genişleterek gün içinde fiyat artışları gördü.

Madencilik hisselerini ve Nvidia (NVDA) gibi bazı yonga üreticilerini barındıran Valkyrie Bitcoin Miners ETF (WGMI), yüzde 11’lik bir artışla 16,69 dolara yükseldi ve saatler sonra yüzde 3’lük bir artışla devam etti.

Kripto hisse senedi fiyatlarındaki bu yükselişler, Bitcoin madencilik ödüllerinin hafta sonunda yarıya düşürüldüğü halving olayına rağmen gerçekleşti.

Nasdaq Composite ve S&P 500 endekslerinin yüzde 1,1 ve yüzde 0,8 artış göstermesi, Orta Doğu’daki gerilimin azalması ve büyük teknoloji firmalarından gelen kazanç raporlarına bağlanan daha geniş ABD piyasası kazancıyla aynı zamana denk geldi.

Ancak, CIBC Private Wealth yatırım şefi David Donabedian, piyasanın yüksek enflasyon oranları, artan tahvil getirileri ve Federal Rezerv’in beklenen faiz indirimlerine ilişkin spekülasyonlar nedeniyle bozulduğunu belirtti.

Ülkenin en büyük şirketlerinin neredeyse yarısının bu hafta ilk çeyrek kazançlarını paylaşacağını ve bunun piyasa oynaklığına katkıda bulunabileceğini ekledi.

Kripto borsası Coinbase, Bitcoin satın alan yazılım şirketi MicroStrategy’nin (MSTR) yükselişine eşlik ederek 225 dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Add a comment