Ankara, Metaverse Evrenindeki 4. Şehir Oldu

Ankara, Metaverse Evrenindeki 4. Şehir Oldu

Metaverse
7 Ocak 2022 tarafından Sundüs Çavuş
236
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yaptığı açıklama ile gerçekleştirmiş oldukları Metaverse girişimi olan ‘‘BLD 4.0’’ projesiyle ilgili olarak Ankara'nın; Los Angeles, Bari ve Helsinki gibi Metaverse adımı atmış şehirlerinden sonra 4. test şehri olduğunu Twitter hesabı üzerinden duyurdu.
mansuryavaş

Ankara Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz günlerde “Ankara’yı birlikte yönetmek ister misiniz?” sloganı altında ‘’BLD 4.0’’ projesini duyurmuştu.

Projeyle ilgili gelişen yeni bir ilerlemeyi paylaşan Mansur Yavaş yaptığı açıklamada “Ankara’mız; Los Angeles, Bari ve Helsinki’den sonra Metaverse’un açık ve birlikte kullanılır olması için standartlar geliştiren Open Ar Cloud Association’un 4. test şehri oldu” ifadelerine yer verdi.

 “BLD 4.0 vizyonumuzla Metaverse entegrasyonunu tamamlayacak, icraatlarımızla orada da olacağız.” 

Türkiye’den Metaverse Adımı

Facebook’un adını ‘’Meta’’ olarak değiştirdiğini açıklamasıyla birlikte geçtiğimiz yılın son birkaç ayı içerisinde Metaverse coinlerinden Axie Infinity (AXS) ve The Sandbox (SAND) gibi projeler oldukça gündemdeydi. Girdiğimiz 2022 yılı içerisinde uygulamaya alınması planlanan ve Türkiye’deki kripto para piyasasını kapsayacak yeni bir yasa tasarısı hazırlanıyor. Bu gelişmelerle birlikte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yılbaşı gecesinde twitter hesabı üzerinden “Sizinle geçen her yıl bir an kadar kısa sürse de biliyorum, birlikte yürüyecek çok yolumuz var. Bld 4.0 v22 yükleniyor…Herkese mutlu yıllar” başlığı altında bir Metaverse klibi yayınlamıştı.

Yayınlanan videoda dijital bir ortamda, üzerinde “BLD 4.0” yazısıyla yürüyen Yavaş’ın etrafından; “377 yeni otobüs, “11 köprülü kavşak 8 bağlantı yolu”, “600 milyon lira kara kış desteği”, “35 meydana ücretsiz Wİ-Fİ”, “Mutluluk Sahneleri”, “Akıllı Taksi” gibi bugüne kadar Ankara’da uygulamayı başlattığı çok sayıda hizmet ve projeleri anlatan yazılar mevcuttu. Mansur Yavaş, yayınladığı klipte, 2022’ye hazırlandıklarını da videonun sonunda yer alan “2022 Yükleniyor” ifadeleriyle sonlandırıyor.

Add a comment