Sanal Arsalar Bostan Oldu: İstanbul’da Yüzde 70 Düşüş

Sanal Arsalar Bostan Oldu: İstanbul’da Yüzde 70 Düşüş

Metaverse
25 Mayıs 2022 tarafından Sundüs Çavuş
228
Kripto paralardaki sert düşüş, dijital para birimlerinin geçerli olduğu Metaverse evrenleri ile NFT’leri de vurdu. Metaverse’teki arsaların fiyatları plaftormuna göre yüzde 80’lere varan değer kayıpları yaşadı. Dünya haritasının parsellere bölündüğü Metaverse platformu OVR’de ocak ayında İstanbul’da ortalama 200 liradan alıcı bulan bir parselin bugünkü bedeli 60 liraya kadar düştü. Hürriyet'ten Taylan Özgür Dil, Metaverse evrenindeki ve kripto paralardaki son durumu kaleme aldı...
Untitled-2

ABD’de enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ve küresel enflasyonist ortamın bir süre daha devam edeceği söylemleriyle riskli varlıklardan kaçış ivme kazandı. Yaşanan gelişmelerden en çok etkilenenlerin başında kripto para birimleri geldi. Geride kalan 7 haftada Bitcoin’in fiyatı yüzde 40’a yakın, Ethereum’un fiyatı ise yüzde 45 seviyelerinde geriledi. Bu süreçte kripto para piyasalarının toplam değeri ise 1 trilyon dolara yakın eridi.

Analiz şirketi CoinMarketCap’in verilerine göre, nisan başında 2.1 trilyon doları aşan kripto para piyasasının toplam değeri, bugünlerde 1.2 trilyon dolar seviyelerine kadar düştü. Yaşanan bu büyük kayıplardan, sadece kripto paraların geçerli olduğu sanal evren ‘Metaverse’ ile dijital sanat eserleri/eşyalarını temsil eden ‘NFT’ piyasası da nasibini aldı.

İSTANBUL’DA YÜZDE 70 DÜŞÜŞ

Dünyayı 1.6 trilyon parsele bölen Metaverse evreni OVR’de, Türkiye’den satın alınan parsel sayısı 91 bin 500’ü bulurken kripto paralardaki düşüşe bağlı olarak parsel fiyatları da değer kaybetti. Ocak ayında İstanbul’da ortalama 200 liraya satın alınabilen bir parselin fiyatı mayıs sonu itibarıyla 60 liralara kadar düştü. Çünkü, bu evrende geçerli olan bir OVR tokenin piyasa değeri ocak ayında 2.5 dolarken, nisan ayında 1.50 dolara ve mayıs ayı sonu itibarıyla da 1 dolar seviyelerine geriledi.

Şu anda OVR evreninde İstanbul Boğazı hattında 60 liranın altında arsa satın almak mümkün hale geldi. Bu evrende mayıs sonu itibariyle İstanbul Taksim’deki parseller ortalama 120 liraya, Kadıköy’deki parseller 65 liraya, Bakırköy’deki parseller ise 75 liraya satın alınabiliyor.

EN ÜNLÜSÜ YÜZDE 50 ZARAR YAZDI

Metaverse dünyasının en popüler evrenlerinden Decentraland de yaşanan düşüşten nasibini aldı. Çeşitli büyüklükte toplamda 90 bin adet parselin bulunduğu bu evrende ocak ayında ortalama 15 bin dolara bir arsa satın alınabilirken bugün gelinen noktada Arsa Fiyatları 7 bin doların altına kadar geriledi. Yani sene başında ortalama 14 bin dolar olan Decentraland arsasının değeri mayıs sonu itibariyle yüzde 50 oranında düşerek 7 bin 500 dolarlara kadar geriledi. Decentraland evrenindeki dijital para birimi MANA, nisan ayında 2 bin dolar seviyesindeyken, mayıs ayında yüzde 50 değer kaybederek bin dolar seviyesine geriledi. Benzer şekilde piyasa değeri yüksek olan The Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS) gibi diğer Metaverse parsellerinin fiyatları da düştü.

KAYIPLAR YÜZDE 90’I GÖRDÜ

Bitcoin’den sonra en popüler kripto para birimi olan Ethereum blok zinciri üzerinde yaratılmış para birimlerine bağlı olan dijital sanat eseri ve eşyalar yani NFT’lerin de fiyatları kriptodaki düşüşe bağlı olarak değer kaybetti. Bazı NFT’lerdeki değer kaybı dramatik seviyelere ulaşarak yüzde 90’ları buldu. Nisan sonu itibariyle birçok NFT sahibinin elindeki koleksiyonları daha fazla değer kaybetmeden satılığa çıkardığı görüldü. Örneğin, popüler NFT coin’lerden olan THETA bir ay içerisinde yüzde 75 değer kaybetti ve 4 bin dolar seviyesinden bin dolar seviyesine geriledi. NFT’ler (Non-Fungible token) yani takas edilemeyen token’lar, dijital sanat eserlerini ve koleksiyon ürünlerini tescil edilebilir ve satılabilir varlıklar haline getiren dijital sertifikalar anlamına geliyor.

NEDEN BITCOİN’DEN ÇOK DÜŞTÜ?

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız kripto para uzmanı Oytun Es, “Bitcoin’deki düşüşler kripto para ekosisteminin tamamını etkilediği için Metaverse ve NFT’ler de değer kaybediyor. Bu projeler bir şekilde Bitcoin ile bağlantı içerisindeler ve ister istemez değer kaybediyorlar. Çünkü, buradaki alışveriş sadece kripto paralar üzerinden yapılıyor. Kripto para piyasısında şu anda Bitcoin’e rağmen bir şey olması mümkün değil ve bu uzun süre daha böyle devam edecek gibi duruyor. Bitcoin tarafındaki bir düşüş Metaverse ve NFT’lerin bağlı olduğu alt coin piyasasına kat kat daha fazla yansıyor. Son düşüş dalgasıyla birlikte yüzde 80-90 oranında değer kaybeden Metaverse ve NFT coin’leri var” dedi. Oytun Es, Metaverse’deki arazi yatırımlarıyla ilgili ise şöyle konuştu: “Metaverse çok uzun soluklu bir proje. Dolayısıyla burayı kısa süreli bir yatırım aracı olarak görmek doğru değil. Bitcoin’in değer kazanmasıyla birlikte buradaki yatırımlar da değerini tekrar bulacaktır. Bu bakımdan sadece doğru ve güvenilir Metaverse projelerine odaklanmak şart. Son zamanlarda o kadar popüler oldu ki hemen hemen her şeye Metaverse deniliyor. Ayağı yere basan kriptoları dikkate almakta, Metaverse henüz bu kadar popüler değilken ortaya çıkmış projelere bakmakta fayda var.”

Add a comment