Metaverse İle Yeni Bir Çağ Başlıyor! Bill Gates’in Tahmini Çok da Uzak Değil

Metaverse İle Yeni Bir Çağ Başlıyor! Bill Gates’in Tahmini Çok da Uzak Değil

Metaverse
16 Aralık 2021 tarafından Sundüs Çavuş
338
Dijital dünya, sanal evren metaverse'ün geleceğini merak ederken, Bilişim, Bilgisayar ve Bilişim Teknolojileri konusunda eserleri bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi Dr. Ögretim Üyesi Ali Efe İralı, metaverse ile ilgili olarak Mynet'e özel açıklamalar yaptı. Bill Gates'in metaverse ile ilgili tahminine açıklık getirdi. Peki Türkiye'de metaverse nasıl şekillenecek?
metaverse

Bilişim, Bilgisayar ve Bilişim Teknolojileri konusunda eserleri bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi Dr. Ögretim Üyesi Ali Efe İralı, kimilerinin internetin geleceği olarak gördüğü, kimilerinin ise beklenildiği kadar patlama yapamayacağını söylediği metaverse hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“BU ÇAĞA DAİR ÖĞRENECEK DAHA ÇOK ŞEYİMİZ VAR”

Dr. Öğretim Üyesi Ali Efe İralı, “Metaverse geleceğimiz mi, İnternetten sonraki çağı metaverse mü başlatacak?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Kavram olarak 20 yıldan fazla bir geçmişe sahip. Ancak bugün, özellikle sanal ve artırılmış gerçekliğin kesişim noktasında yeniden karşımıza çıktı. Ancak tıpkı metaverse’ü oluşturan sanal ortam unsurlarında da görüldüğü gibi, her teknik ilerlemenin geçireceği çeşitli dönemler var.

“YENİ BİR ÇAĞI BAŞLATIYOR”

Şu an başta perakende olmak üzere pek çok sektör kendisini yeniden konumlandırma derdinde. Dolayısıyla ekonomik anlamda bir arayış söz konusu. Bu arayışın, ağ teknolojilerine bağlı yeni ihtiyaçları doğuracağı gibi yeni sorunları da beraberinde getireceği aşikâr. Dolayısıyla pek çok açıdan evet, yeni bir çağ başlatıyor. Özellikle blok zincir ile birlikte değerlendirildiğinde bu çağa dair öğrenecek daha çok şeyimiz var.”

Add a comment