Bitcoin ve Kripto Paralarda Bu Hafta Takip Edilecek Önemli Gelişmeler

Bitcoin ve Kripto Paralarda Bu Hafta Takip Edilecek Önemli Gelişmeler

Kripto Market
17 Ocak 2022 tarafından Sundüs Çavuş
250
Bitcoin fiyatı 40 bin ilâ 44 bin dolar arasında git-gel'lerle hareketlerine devam ederken, kripto para yatırımcıları ise gelecek haftaki FOMC (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi) toplantısını bekliyor. Bu toplantı öncesi FOMC'de adeta fırtına öncesi sessizlik hakim ancak kripto para madenciliğinde kullanılan enerjinin temizliği konusunda Kongre'de önemli bir toplantı olacak. İşte kripto para endüstrisinde haftanın önemli gelişmeleri...
gelişmeler

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Aralık ayındaki toplantısının tutanaklarının açıklanmasından sonra sert şekilde düşüş yaşayan kripto paralar, o düşüşün ardından 40 bin doların üzerinde tutunmayı başarırken yatırımcılar şu anda adeta, 2022 yılının ilk Fed toplantısına kilitlenmiş durumda… Kripto para fiyatlarındaki ana hareketin belirleyicisi olacak toplantı, 25-26 Ocak tarihlerinde yapılacak ancak öncesinde bu hafta Kongre’de kripto para madenciliği ile ilgili bir başka önemli toplantı var.

Kongre’den şimdi de kripto – temiz enerji toplantısı

Bu sene kripto paralarla ilgili birçok toplantının yapıldığı ABD Kongresi’nde, 20 Ocak Perşembe günü de kripto para madenciliğinin çevreye olan etkileri konusunda bir duruşma düzenlenecek. Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Gözetim Alt Komitesi’nin düzenleyeceği toplantının başlığı “Blok zincirlerinin enerji etkileri” olacak. Toplantı TSİ 18.30 yapılacak. Toplantıya birkaç gün kalmasına rağmen ise katılımcıların hala açıklanmamış olması da dikkat çekiyor.

Toplantı sebebi: New York’un madencilik sektöründeki yükselişi

Hatırlanacağı üzere Aralık ayında da yine Kongre’de geniş katılımlı bir kripto para toplantısı düzenlenmiş ve birçok büyük şirketin CEO ve yöneticileri katılım göstermişti. Bu toplantının baş sebebi olarak ise New York’ta sayısı gittikçe artan madencilik operasyonları gösteriliyor.

Madencilik operasyonları için ya sıfır ya da çok az karbon kaynaklı enerji kullanan Greenidge Generation şirketinin son dönemde New York bölgesinde operasyonlarını büyütmesi bazı politikacıların dikkatini çekmişti. Hatta kripto para karşıtı konumuyla bilinen senatör Elizabeth Warren, ilk kez özel bir şirkete mektup yazarak madencilik operasyonlarıyla ilgili bilgi talep etmişti.

Kongre’deki toplantının resmi sebebi hala açıklanmasa da ABD medyasının sızdırılan bilgilere dayandırdığı haberlerde, Greenidge Generation şirketinin New York bölgesinde artan faaliyetlerinin bu toplantıya sebep olduğu iddia ediliyor.

İşsizlik maaşı başvuruları açıklanacak

Haftanın bir başka önemli açıklaması da işsizlik maaş başvuruları konusunda gelecek. 8 Ocak’ta açıklanan rakamlar son 2 ayın rekorunu kırmıştı. Uzmanlar, omicron konusunun ve vaka sayılarındaki büyük artışın da işsizlik maaş başvurularının artmasında pay sahibi olduğunu belirtiyor. ABD Çalışma Bakanlığı, bu konuyla ilgili rakamları da Perşembe günü TSİ 16.30’da açıklayacak.

Add a comment