Grayscale’e Göre Metaverse, 1 Trilyon Dolarlık Bir Pazar Fırsatını Temsil Ediyor

Grayscale’e Göre Metaverse, 1 Trilyon Dolarlık Bir Pazar Fırsatını Temsil Ediyor

Metaverse
26 Kasım 2021 tarafından Sundüs Çavuş
243
Sanal oyun dünyalarından elde edilen gelir 2025 yılına kadar 400 milyar dolara çıkabilir. Bunun gerçekleşmesi için bir zaman çerçevesi belirtmeyen kripto yatırım devi Grayscale tarafından hazırlanan bir rapora göre ”Metaverse, yıllık gelirde 1 trilyon dolardan fazla bir pazar fırsatını temsil edebilir” dedi. Perşembe günü yayınlanan raporun başlığı “Metaverse, Web 3.0 Sanal Bulut Ekonomileri”. Metin, oyun
metaverse

Sanal oyun dünyalarından elde edilen gelir 2025 yılına kadar 400 milyar dolara çıkabilir.

Bunun gerçekleşmesi için bir zaman çerçevesi belirtmeyen kripto yatırım devi Grayscale tarafından hazırlanan bir rapora göre ”Metaverse, yıllık gelirde 1 trilyon dolardan fazla bir pazar fırsatını temsil edebilir” dedi.

Perşembe günü yayınlanan raporun başlığı “Metaverse, Web 3.0 Sanal Bulut Ekonomileri”. Metin, oyun ve yaşam tarzı trendlerinin blok zincirinin dijital dünyalara altyapı sağlama potansiyeli ile kesişmesinden ortaya çıkacak fırsatı inceliyor.
Grayscale, Decentraland gibi projelerin kullanıcıların etkileşimde bulunmalarına, yönetmelerine ve jeton kazanmalarına ve ayrıca çevrimiçi geçirdikleri zamandan gerçek dünya karları elde etmelerine izin verdiğini iddia etti. Şirket, insanların çevrimiçi ortamda giderek daha fazla zaman geçirdiğini ve aynı zamanda dijital dünyalarda sosyal statü oluşturmak için para harcadığını da sözlerine ekledi.

Grayscale’e göre sanal oyun dünyalarından elde edilen gelirler 2025’te 400 milyar dolara, 2020’de ise 180 milyar dolara ulaşabilir. Şirket, bu 400 milyar doların çoğunluğunun, premium oyunlardaki tüketime kıyasla oyunlardaki harcamalara karşılık geleceğini kaydetti.

Grayscale, 2021’in üçüncü çeyreğinde kripto için finansmanın 8,2 milyar dolar olduğunu ve bunun 1,8 milyar dolarının Web 3’e ve değiştirilemez tokenlere (NFT’ler) gittiğini belirtti. Oyun uygulaması finansmanı, yaklaşık 1 milyar dolar artırdıktan sonra üçüncü çeyrekte diğer tüm NFT sektörlerini gölgede bıraktı.

Grayscale, “Facebook gibi şirketlerin yatırım yapmayı planladığı 10 milyar dolar ve daha sonra diğer şirketlerden ve risk sermayedarlarından gelebilecek miktarlarla karşılaştırıldığında, metaverse emekleme aşamasında” dedi.

Rapor, Grayscale Araştırma Şefi David Grider ve Araştırma Analisti Matt Maximo tarafından hazırlandı. Metaverse’i “her yerde insanların hem dijital hem de fiziksel dünyayı kapsayan kalıcı, kullanıcıya ait bir ekonomi oluşturmak için gerçek zamanlı olarak sosyalleşebilecekleri 3 boyutlu, deneyimsel, birbirine bağlı sanal dünyalar” olarak tanımladılar.

Add a comment