ABD Adalet Bakanlığı’ndan Binance Açıklaması: Yükümlülükler Artıyor

ABD Adalet Bakanlığı’ndan Binance Açıklaması: Yükümlülükler Artıyor

Genel
11 Aralık 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
62
Binance, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ) ile olan yeni uyum taahhütleri doğrultusunda ABD'deki yükümlülüklerini artırıyor
binance

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklama, kripto borsası Binance’in ABD hükümeti gözetimine daha yakından tabi olacağını gösteriyor.

Yeni yükümlülükler, 11 sayfalık bir belgede detaylandırıldı ve DOJ, Binance’in tüm belgelerine ve kaynaklarına erişim izni olduğunu açıkladı. Borsanın faaliyetleri, özellikle kara para aklama gibi sorunlar nedeniyle daha yakından takip edilecek.

Daha önce Binance’in ABD ile yaptığı anlaşma, Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) tarafından beş yıl boyunca sürecek bir gözetimi içeriyordu. Bu gözetim, Binance’e milyonlarca dolara mal olabilir. Eski SEC yetkilisi John Reed Stark, bu durumu değerlendirirken, “Binance’in anlaşması, DOJ’a, FinCEN’e ve diğer mali regülatörlere ve kolluk kuvvetlerine yıllar boyunca anında erişim, denetim, inceleme ve teftiş sunma hakkı veriyor” dedi.

Binance ve eski CEO Changpeng Zhao, kara para aklama ve terör finansmanı suçlamalarını kabul ederek, 21 Kasım’da 4.3 milyar dolarlık bir para cezası ödemeyi kabul etmişti.

Securities and Exchange Commission (SEC), Binance’e karşı açtığı dava kapsamında DOJ anlaşmasını örnek gösteriyor. 5 Haziran’da Binance’e karşı yapılan 13 suçlama arasında BUSD ve BNB token’larının kayıt dışı kullanımı, Simple Earn ve BNB Vault ürünleri ile staking programının kayıt dışı olması gibi iddialar bulunuyor. SEC, ayrıca borsanın kayıtsız bir komisyoncu olarak çalıştığını iddia ediyor ve mahkemeden “adil bildirim” almak istediğini ifade ederek Binance’in anlaşmasına itiraz ediyor.

Add a comment