Sadece BlackRock Bitcoin ETF’i Pozitif

Sadece BlackRock Bitcoin ETF’i Pozitif

Genel
17 Nisan 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
214
Son günlerde, ABD merkezli tek spot Bitcoin fonuna girişler görülen BlackRock'un Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF), diğer tüm ETF'lerin ya hiç giriş yapmadığı ya da daha düşük girişler yaptığı bir durumda öne çıkıyor.
etf

iShares Bitcoin Trust (IBIT), sadece iki günde 184,5 milyon dolarlık yatırım çekti. 15 Nisan’da IBIT’in net girişi 73,4 milyon dolar olurken, bu rakam bir sonraki gün 111,1 milyon dolara yükseldi. Farside Investors verilerine göre, Grayscale dışında kalan diğer sekiz ETF son iki günde hiç giriş yapmadı.

Ancak IBIT’in girişleri, Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) girişlerini dengelemek için yeterli olmadı. GBTC, 14 Nisan’daki 166,2 milyon dolarlık girişten yavaşlayarak 15 Nisan’da 110,1 milyon dolarlık çıkış gördü. On spot Bitcoin ETF’sinin tamamı, sırasıyla 14 ve 15 Nisan’da 55,1 milyon dolar ve 36,7 milyon dolar net çıkış yaşadı.

Cointelegraph Markets Pro’ya göre, ABD merkezli Bitcoin ETF’lerine yönelik son çıkışlar, Bitcoin’in inişli çıkışlı bir hafta geçirerek haftalık yüzde 11,6 düşüş yaşamasının ardından geldi ve 63.410 dolara geriledi.

Öte yandan, CoinShares’in araştırma başkanı James Butterfill’in belirttiği gibi, küresel Bitcoin yatırım ürünleri, yatırımcılar arasındaki tereddütler nedeniyle 12 Nisan’da sona eren haftada 110 milyon dolarlık bir çıkış gördü.

Butterfill, tüm birleşik kripto yatırım ürünlerinin geçen hafta 126 milyon dolarlık net çıkış yaşadığını ve haftalık hacimlerin 17 milyar dolardan 21 milyar dolara yükseldiğini belirtti. 13 Nisan’da İran’ın İsrail’e yönelik saldırısı, Bitcoin fiyatını 61.918 dolarla son üç haftanın en düşük seviyesine çekti.

Bitcoin’in atası olan kripto paranın 20 Nisan’da gerçekleşecek olan yarılanma etkinliği, fiyat hareketlerinin yanı sıra trader’ların da Bitcoin’in nasıl etkileneceğini düşündüğü bir dönemde kripto piyasalarında dalgalanmaya neden oluyor.

Add a comment