Bitcoin’de Alım Fırsatı mı? On-Chain Analiz Göstergeleri Olumlu Sinyaller Veriyor

Bitcoin’de Alım Fırsatı mı? On-Chain Analiz Göstergeleri Olumlu Sinyaller Veriyor

Genel
5 Nisan 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
203
Kripto para birimi Bitcoin'de alım fırsatı gelip mi? On-chain analiz firması CryptoQuant'ın verileri, rekor seviyedeki pozitif Bitcoin vadeli işlem fonlama oranlarının, genellikle fiyat düzeltmelerinden önce görülen "güçlü yükseliş hissiyatına" işaret ettiğini gösteriyor.
btc

Piyasa analistlerine göre, Bitcoin vadeli işlem fonlama oranları (kısa ve uzun pozisyonlar arasında yapılan periyodik ödemeler), yakın gelecekte Bitcoin için potansiyel bir fiyat düzeltmesinin habercisi olabilir ve bu da yatırımcılara “birinci sınıf alım fırsatları” sunabilir.

CryptoQuant’tan bir analistin 3 Nisan’da paylaştığı bir gönderide, rekor seviyedeki pozitif Bitcoin vadeli işlem fonlama oranlarının “güçlü yükseliş hissiyatına” işaret ettiği belirtildi.

Vadeli işlem fonlama oranları, yatırımcıların sürekli vadeli işlem sözleşmesinin fiyatı ile BTC’nin spot fiyatı arasındaki farka bağlı olarak birbirlerine ödedikleri periyodik ödemelerdir.

Bitcoin vadeli işlem fiyatları spot fiyatların üzerinde işlem görürse, uzun pozisyon sahipleri kısa pozisyon sahiplerine fonlama oranını öderler. Tersine, vadeli işlem fiyatı spot fiyatın altında işlem görürse, kısa pozisyon sahipleri uzun pozisyon sahiplerine fonlama oranını öderler. Ancak, analist ‘Crypto SunMoon’, “tarihsel olarak, bu tür iyimserlik fiyat düzeltmelerinden önce gelir” diyerek ekledi:

“Sonraki bir düşüş en iyi alım fırsatını sunabilir.”

CryptoQuant analisti ‘Maartunn’, yükselen bir Coinbase Primi gözlemledi ve bunun “ABD kurumlarının aktif olarak Bitcoin satın aldığının bir işareti” olduğunu söyledi. Bu prim, Coinbase ile küresel borsalar arasındaki fiyat farkını ifade eder.

Bu haftanın başlarında, kripto türevleri araç sağlayıcısı Greeks Live, Bitcoin’in devam eden düşüşünün “kripto piyasasını önemli ölçüde aşağı çektiğini, paniğin piyasaya yayıldığını ve vadeli işlem prim seviyelerinin düştüğünü” belirtti.

BTC geçtiğimiz hafta yaklaşık yüzde 9 düşerek 2 Nisan’da 65.000 doların hemen altına geriledi. IG piyasa analisti Tony Sycamore’a göre şu anda 14 Mart’taki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.738 doların yüzde 10,5 altında ve daha da düşebilir. Analist, 4 Nisan’da yayınladığı bir yazıda 60.000 dolar civarında ya da muhtemelen daha düşük bir destek seviyesine inileceğini öngörmüştü.

“Salı günkü satışlar, BTC’nin 80.000 $’a doğru yükseliş trendi yeniden başlamadan önce 73.794 $’dan üç dalgalı bir düzeltmeyi tamamlamak için (60/58 bin $’lık desteğe) başka bir düşüşe geçme olasılığını artırıyor.” Analist ve trader ‘Moustache’, “BTC’nin ATH’si etrafında bir miktar düzeltme görmemiz tamamen normal” dedi, 2020’de de aynısını yaşadıklarını ekledi.

BTC, tüm zamanların en yüksek seviyesinden bir hafta sonra yaklaşık yüzde 17 gerileyerek 61.500 dolara düştü, ardından Nisan ayında tekrar geri çekilmeden önce Mart ayı sonunda 71.500 $’ı geri almak için güç kazandı.

.

Add a comment