Ünlü Araştırmacının Bitcoin ve Borsa Uyarısı Yatırımcıları Tedirgin Etti

Ünlü Araştırmacının Bitcoin ve Borsa Uyarısı Yatırımcıları Tedirgin Etti

Genel
18 Nisan 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
168
10x Research kurucusu ünlü araştırmacı Markus Thielen, Bitcoin ve borsa piyasasında yaşanabilecek bir düşüşü öngörerek satışların artmasına neden oldu.
btc ve borsa

10x Research’ün kurucusu Markus Thielen, hem hisse senedi hem de kripto piyasalarının önemli bir fiyat düzeltmesiyle karşı karşıya olabileceğini belirtti.

Thielen, “Dün gece her şeyi sattık,” diyerek düşüş beklentisinin sebeplerini, süregelen enflasyonu, azalan faiz indirimlerini ve yükselen tahvil getirisini gösterdi. 16 Nisan tarihli bir araştırma notunda şunları yazdı:

“Birincil tetikleyici beklenmedik ve ısrarcı enflasyondur. Tahvil piyasasının şu anda üçten az kesinti öngörmesi ve 10 yıllık Hazine Getirilerinin yüzde 4,50’yi aşmasıyla birlikte, risk varlıkları için çok önemli bir dönüm noktasına gelmiş olabiliriz.”

Bitcoin’in fiyatı hafta boyunca yüzde 9,3’ten fazla düşerek 12:15 itibarıyla 63.400 doların üzerinde işlem gördü ve bu düşüş eğilimli araştırma notu geldi.

Araştırma notuna göre, Bitcoin’in düşüşünün ardındaki neden, faiz indirimi beklentilerinin azalması olabilir:

“Bu 2023/2024 Bitcoin rallisinin büyük kısmı, faiz oranlarının indirileceği beklentisinden kaynaklanıyor ve bu hikaye şu anda ciddi şekilde güç kaybediyor.”

CME Group’un FedWatch aracına göre, piyasa katılımcılarının yüzde 99’u Federal Rezerv’in faiz oranlarını mevcut yüzde 5,25-%5,50 seviyesinde tutmasını beklerken, bu oran bir ay önce yüzde 93,6 idi. Thielen, şirketin Pazartesi günkü işlem seansında açılışta tüm teknoloji hisselerini sattığını da sözlerine ekledi:

“Sadece birkaç yüksek riskli kripto parayı elimizde tutuyoruz. Genel olarak riskli varlıklar konusunda düşüş beklentimiz var.”

Önemli bir teknik gösterge Bitcoin’in fiyatının “aşırı alım” olduğunu gösterebilir.

Haftalık grafikte, Bitcoin’in Göreceli Güç Endeksi (RSI) şu anda 67 seviyesinde ve bu da varlığın aşırı ısınmış olabileceğini gösteriyor. TradingView’e göre, Bitcoin’in RSI değeri, 24 Mart’ta ulaştığı 2024’ün en yüksek seviyesi olan 88’den bu yana önemli ölçüde geriledi. RSI, son fiyat değişikliklerinin büyüklüğüne bağlı olarak bir varlığın aşırı satılıp satılmadığını ya da aşırı alınıp alınmadığını ölçmek için kullanılan popüler bir momentum göstergesidir.

Yatırımcıların odak noktası yaklaşan Bitcoin yarılanmasıyla değişti ve uzun vadeli sahiplerin varlıklarını satmaya ve borsalardan çekilmeye başladı.

Bitfinex araştırma raporuna göre, Bitcoin fiyatında bir toparlanma görülebilir, çünkü kısa vadeli sahipler arzı emiyor: “Bitcoin yatırımcı tabanının yapısında, yeni girenlerin (Kısa Vadeli Sahipler) Uzun Vadeli Sahipler (LTH’ler) tarafından satılan arzı emmesiyle bir değişim olmuştur. Bu durum, STH’ler için yükselen Piyasa Değeri/Gerçekleşen Değer oranıyla kanıtlansa da, bu oran hala önceki döngülerde görülen zirve seviyelerinin altında. STH’lerin LTH satışlarını emdiği bu dinamik devam ederse, bu durum fiyatların daha da artabileceğine işaret edebilir.”

Add a comment