İşte Yalnızca Bu Altcoinler Bitcoin’i Mağlup Etti!

İşte Yalnızca Bu Altcoinler Bitcoin’i Mağlup Etti!

Genel
15 Nisan 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
84
2024 yılının başından bu yana Bitcoin fiyatı inanılmaz bir yüzde 54'lük artış gösterdi. Ancak, kripto dünyasında sadece altı altcoin, Bitcoin'in performansını geride bıraktı.
altcoins

Piyasa değerine göre en üst sıradaki 50 token arasında, sadece altı altcoin, bu yıl şimdiye kadar Bitcoin’in önünde koşmayı başardı. Bu başarıya rağmen, Bitcoin hakimiyeti hafta sonu üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Şaka dolu kripto para Dogecoin, 1 Ocak’ta 0,09 dolardan başlayarak günümüze kadar olan süreçte yüzde 77’nin biraz üzerinde bir artışla 0,15 dolara tırmandı. Bu, ilk 50 kripto para arasında en iyi performans gösteren bir memecoin oldu.

Bitcoin’i geride bırakan diğer beş altcoin arasında, memecoin Shiba Inu, Bitcoin akıllı sözleşme ağı Stacks, Binance Coin, Ethereum’un katman-2 ağı Mantle (MNT) ve GPU paylaşımlı blokzincir ağı Render (RNDR) bulunuyor.

Bitcoin, yılbaşından bu yana 44.100 dolardan 65.000 dolara yükselerek yüzde 54 kazandırdı.

Farside Investors’ın verilerine göre, birçok kişi fiyat artışını, bu yılın Ocak ayında onaylanan ve 12 milyar dolardan fazla kümülatif net giriş sağlayan ABD’deki 10 spot Bitcoin borsa yatırım fonuna (ETF) dayandırıyor.

Bitcoin, Orta Doğu’da artan jeopolitik gerginliklerin yol açtığı piyasa genelindeki satışlardan keskin bir şekilde toparlandı ve 13 Nisan’da yüzde 56,5 ile son üç yılın en yüksek hakimiyet seviyesine ulaştı. Bitcoin hakimiyeti, Bitcoin’in piyasa değerinin diğer tüm kripto paraların kümülatif piyasa değerine oranını ifade ediyor.

Bitcoin’in toparlanmasıyla birlikte, daha küçük altcoinlerin çoğu istikrarlı bir performans sergileyemedi ve fiyatlarında önemli düşüşler görüldü.

Alternatif birinci katman ağı Aptos (APT) ve merkeziyetsiz kripto borsası Uniswap (UNI), son yedi günde sırasıyla yüzde 35 ve yüzde 31’lik düşüşlerle en üst 50 token arasında düşüşe öncülük etti.

IG Market analisti Tony Sycamore, 14 Nisan tarihli bir yatırım notunda, Bitcoin’in dördüncü haftalık düşüş trendinde olduğunu ve Fed’in faiz artışı yapmayacağı beklentisinin kripto yatırımcıları üzerinde baskı oluşturduğunu belirtti.

Sycamore, mevcut olumsuz eğilime rağmen, Bitcoin’in önümüzdeki aylarda – temel destek seviyelerini koruyabilirse – kademeli olarak 80.000 dolar civarına yükseleceğini öngördü.
Sycamore, “Bitcoin’in 60.000 / 58.000 dolar destek seviyesini sürdürebilmesi durumunda, yükseliş trendinin 80.000 dolar civarında devam etmesini bekliyoruz,” şeklinde konuştu.

Add a comment