Apple, iOS Ödeme Sistemlerinde Rekabet İhlali İddiasıyla Toplu Dava İle Karşı Karşıya!

Apple, iOS Ödeme Sistemlerinde Rekabet İhlali İddiasıyla Toplu Dava İle Karşı Karşıya!

Genel
21 Kasım 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
67
Teknoloji devi Apple, iOS eşler arası ödeme sistemine yönelik iddia edilen rekabeti kısıtlama ve kripto ile ödeme teknolojisini engelleme suçlamalarıyla karşı karşıya!
apple-gozunu-kripto-paralara-cevirdi-3

Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nde 17 Kasım tarihinde açılan toplu dava dosyasına göre, Apple, özellikle PayPal’ın Venmo ve Block Cash App gibi rakip firmalarıyla yaptığı rekabeti sınırlayıcı anlaşmalar sonucunda kullanıcıların yüksek ödemeler yapmasına sebep oluyor. Davacılar, Apple’ın bu anlaşmalar aracılığıyla mevcut ve yeni iOS eşler arası ödeme uygulamalarına kripto para teknolojisinin entegrasyonunu engellediğini öne sürüyor.

Dosyada belirtilene göre, bu anlaşmalar, “mevcut veya yeni iOS Eşler Arası Ödeme uygulamalarına merkeziyetsiz kripto para birimi teknolojisinin dahil edilmesini engelleyerek, özellik rekabetini ve bundan kaynaklanacak fiyat rekabetini pazar genelinde sınırlamaktadır.” Bu durumun ise kullanıcıları “hızla artan ücretler” ödemeye mahkum bıraktığı iddia ediliyor.

Davacılar, ayrıca Apple’ın App Store üzerindeki tekelcilik ve sözleşmeye dayalı sınırlamalar gibi çeşitli kısıtlamalarla teknolojiye ve rekabete zarar verdiğini savunuyor. Kullanıcılar, Apple’ın iOS P2P ödeme sistemine kısıtlamalar getirerek yeni uygulamaların giriş koşullarını zorladığını ve bu nedenle şişirilmiş ücretler ödemek zorunda kaldıklarını ifade ediyor.

Toplu dava dosyası ayrıca, eşler arası ödeme uygulamalarının ve merkezi olmayan kripto paraların tarihini detaylı bir şekilde ele alıyor ve Apple’ın bu pazarla olan ilişkisini inceliyor.

Davacılar, Apple’a yönelik bu iddialar nedeniyle yüksek ücretler ödediklerini belirterek tazminat talep ediyor ve şirketin rekabeti kısıtlayıcı uygulamalarına son verilmesi için mahkemeden tedbirler talep ediyor. Apple’ın geçtiğimiz Nisan ayında Dokuzuncu Bölge Temyiz Mahkemesi tarafından Kaliforniya rekabet yasalarını ihlal ettiğine dair bir karar almıştı.

Add a comment