Binance, 2.7 Milyar Dolarlık Ödeme Yapacak!

Binance, 2.7 Milyar Dolarlık Ödeme Yapacak!

Genel
19 Aralık 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
169
ABD mahkemesi, kripto para borsası Binance ve eski CEO'su Changpeng "CZ" Zhao'yu ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Eski Binance CEO'su Changpeng Zhao'nun 150 milyon dolar ödemesine karar verilirken bunun yanında Binance, CFTC yaptırımlarını sonlandırmak için 2,7 milyar dolar ödeme yapacak.
binance

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) yönelik olarak başlatılan soruşturmanın ardından mahkeme, CZ’ye 150 milyon dolar, Binance’e ise 2.7 milyar dolar ödeme yapma cezası verdi.

CFTC, daha önce yaptığı açıklamada, ABD Illinois Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi’nin Binance ve CZ arasında yapılan uzlaşmayı onayladığını duyurdu. Kararın, CFTC tarafından Kasım ayında ilan edilen yaptırımların bir sonucu olduğunu belirtti.

Mahkeme kararı, Binance’in Emtia Borsası Yasası’nı ve CFTC düzenlemelerini ihlal ettiğini tespit etti. CZ’ye verilen 150 milyon dolarlık şahsi para cezasının yanı sıra, Binance’in 1.35 milyar dolarlık haksız işlem ücreti affedilerek 1.35 milyar dolarlık CFTC cezasını ödemesi gerektiği belirlendi.

27 Mart 2022 tarihinde başlatılan dava, CZ’nin Binance’in başındaki görevinden istifa etmesi ve ABD Adalet Bakanlığı, Hazine Bakanlığı ve CFTC ile geniş kapsamlı bir anlaşma yapmasıyla bir dönemeç noktasına ulaştı. Anlaşmanın bir parçası olarak CZ, 23 Şubat 2024 tarihine kadar ABD’de kalmayı kabul etti ve cezaları temyize götürmemeyi taahhüt etti.

Binance ve CZ, müşteri tanıma önlemlerini güçlendirmek, kurumsal yönetim yapısını resmileştirmek ve düzenleyici kurumlarla daha sıkı iş birliği yapmak üzere taahhütlerde bulundular. Bununla birlikte, eski uyum sorumlusu Samuel Lim de Binance’in ihlallerine yardımcı olmak ve yasadışı faaliyetlere karışmak suçlarından ayrı bir kararla 1.5 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Yatırımcılara ve kripto topluluğuna güven vermek adına Binance, yeni CEO Richard Teng liderliğinde düzenleyici uyumluluk konusunda büyük yatırımlar yapma sözü verdi. Teng, Binance’in dünya genelinde daha şeffaf, güvenilir ve düzenlenmiş bir şekilde faaliyet göstermesi için kararlılıkla çalışacaklarını ifade etti.

Add a comment