Binance, BOME Listeleme Öncesi İçeriden Bilgi Ticareti İddialarını Soruşturuyor

Binance, BOME Listeleme Öncesi İçeriden Bilgi Ticareti İddialarını Soruşturuyor

Genel
19 Mart 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
87
Kripto para dünyasında sık sık gündeme gelen içeriden bilgi ticareti (insider trading) vakalarından biriyle Binance'in karşı karşıya olduğu ortaya çıktı.
dedektif

Kripto borsası Binance, içeriden bilgi ticareti veya yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak topluluğa çağrıda bulunarak, potansiyel ihlallerin raporlanması durumunda 100.000 ila 5 milyon dolar arasında ödüller vereceğini duyurdu.

16 Mart’ta Binance, Solana tabanlı bir memecoin olan Book of Meme’i (BOME) listeleyeceğini açıkladı. Bu hamle, Bitcoin, Tether (USDT), First Digital USD (FDUSD) ve Türk lirası paritelerinde işlem göreceğini de içeriyordu. Ayrıca, Binance Futures, USDS-M BOME sürekli sözleşmesini 50x’e kadar kaldıraçla listeleyeceğini belirtti.

Ancak, Binance listelemesinden önce, bir kripto balinası, Raydium merkezsiz borsasında (DEX) ortalama 0,0074 dolar fiyatla 2,3 milyon dolar karşılığında 314 milyon BOME token satın aldı. Listeleme duyurulduktan sonra tokenlar 0,026 dolara kadar yükseldi ve balinanın tokenları yaklaşık 8 milyon dolar değerine ulaştı.

Bu transfer, topluluk içinde tartışmalara neden oldu ve bazıları bunun içeriden bir ticaret olduğunu iddia etti. Reddit’teki bir topluluk üyesi, bu alım satımın şans eseri mi yoksa içeriden bir bilgi mi olduğunu sorgularken, bir diğeri ise işlem yapan kişinin Binance içerisinde olabileceği fikrini öne sürdü.

Binance, bu iddiaları araştırmak üzere bir soruşturma başlattı. Ancak, ön soruşturma sırasında, iddiaların odağında olan kişinin Binance ile hiçbir ilişkisinin olmadığını belirtti.

Binance, topluluğu, olası içeriden bilgi ticareti veya diğer suistimaller hakkında bilgi vermeye devam etmeye çağırdı. Bu kapsamda, ilgili raporlar sunanlara 100.000 dolardan 5 milyon dolara kadar ödüller verilecek ve rapor sunan kişinin kimliği gizli tutulacaktır.

Borsa, konuyu derinlemesine inceleyeceğini ve bulgularını kamuoyuyla paylaşacağını belirtti. Ayrıca, şeffaf bir ticaret ortamını korumayı ve piyasa adaletini sağlamayı taahhüt etti.

Solana memecoin çılgınlığı sırasında bazıları büyük kazançlar elde ederken, diğerleri şanssızdı. 15 Mart’ta, BOME’u erken satın alan bir trader, token fiyatının yükselmesinden bir gün önce tokenlarını satmış ve potansiyel milyonlarca dolarlık kazancı kaçırmıştı. Trader, tokenlarını 131 bin dolara satarken, mevcut piyasa fiyatlarında tokenlar 2,3 milyon dolar değerinde olacaktı.

Add a comment