Bitcoin, 19 ayın zirvesine tırmanarak 40 bin doların üzerine çıktı

Bitcoin, 19 ayın zirvesine tırmanarak 40 bin doların üzerine çıktı

Genel
4 Aralık 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
92
Bitcoin 19 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış durumdayken Matrixport'un öngörüsüne göre bu yükseliş trendi önümüzdeki yılda devam edebilir.
bit

Nisan 2022’den bu yana ilk defa 40 bin dolar seviyesine ulaşan Bitcoin, son 24 saatte yaklaşık yüzde 2’lik bir artış kaydetti.

CoinGecko verilerine göre, 3 Aralık’ta Bitcoin, 39.500 doların altından çıkarak 40 bin doların üzerine çıkarak 19 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu yükseliş aynı zamanda, 1 Ocak itibariyle yüzde 140’ın üzerinde bir artış gösteren Bitcoin’in yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor. Ancak, BTC fiyatı, tarihin en yüksek seviyesi olan 10 Kasım 2021’deki 69 bin doların yüzde 42 altında bulunuyor.

Matrixport araştırma başkanı Markus Thielen, 30 Kasım tarihli bir notta, Bitcoin’in önümüzdeki yıl Nisan ayına kadar 60 bin doların üzerine çıkabileceğini ve 2024 sonuna kadar 125 bin dolara ulaşabileceğini belirtti. Thielen, son üç kripto ayı piyasasının üç yıllık boğa döngülerini takip ettiğini ve analizin “2023’ün bu boğa piyasasının üç yıl süreceğini öngördüğünü” ifade etti.

“Bitcoin madenciliği ödüllerinin yarıya düştüğü yıllarda fiyatlar genellikle yükselişe geçti,” diyen Thielen, Nisan 2024 ortasında gerçekleşmesi beklenen yarılanma ile birlikte madencilik ödüllerinin yüzde 50 azalacağını belirtti.

Thielen, “Madenciler her yarılanmadan önce Bitcoin biriktirme eğilimindeydi, fiyatlar yüzde 200 arttı, bu da Bitcoin fiyatının 125 bin dolara ulaşabileceği anlamına geliyor,” dedi.

Bitcoin fiyatındaki bu artış, Amerika Birleşik Devletleri’nde spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF) onaylanması beklentileriyle aynı döneme denk geldi. Standard Chartered’ın 28 Kasım tarihli bir notunda, ABD’de spot ETF’lerin “beklenenden erken piyasaya sürülmesi” durumunda, Bitcoin’in önümüzdeki yılın sonuna kadar altı haneli rakamlara ulaşabileceği vurgulandı.

İsviçreli varlık yöneticisi Pando Asset’in 29 Kasım’da yaptığı başvuru ile birlikte ABD’de toplam 13 başvuru bulunan spot Bitcoin ETF’leri için tüm başvurular şu anda onay bekliyor. Bloomberg ETF analistleri, bekleyen tüm ETF tekliflerinin 10 Ocak’a kadar aynı anda onaylanma olasılığını yüzde 90 olarak değerlendiriyor.

Add a comment