Bitcoin, 2024’e Bir Boğa Rallisi İçin Daha Hazırlanıyor mu ?

Bitcoin, 2024’e Bir Boğa Rallisi İçin Daha Hazırlanıyor mu ?

Genel
8 Aralık 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
138
Bitcoin için 2024 yılının başında görülmemiş bir boğa sinyali gündeme geldi.
bitcoin-boga-analiz.jpg

Bitcoin, 2024 yılının başında tarihte bir ilk olan benzersiz bir grafik modeli ile dikkat çekiyor: “erken boğa piyasası.” Girişimci Alistair Milne, 7 Aralık’ta paylaştığı bir gönderide, Bitcoin’in altın haç modeline dikkat çekerek bu benzersiz grafik görüntüsünü vurguladı.

Son aylarda Bitcoin fiyatında yaşanan yükseliş, yatırımcılara önemli kârlar sağladı. Ancak yılbaşından bu yana görülen yüzde 165’lik artışın ötesinde, Bitcoin’in öne çıkan bir özelliği daha var. Eğer mevcut fiyat hareketi devam ederse, Bitcoin, tarihinde hiç görülmemiş bir boğa sinyali verecek: ölüm haçından altın haça geçiş.

Bitcoin’in 50 haftalık ve 200 haftalık hareketli ortalamaları (MA), yatırımcılar ve analistler için önemli trend göstergeleridir. Ayrıca ayı piyasasının nihai destek seviyesi olarak kabul edilir ve şu ana kadar değeri hiç düşmemiştir.

Bu yılın başında, 200 haftalık MA, spot fiyatın benzeri görülmemiş bir şekilde bu seviyenin altına düşmesiyle önemli hale geldi. Şu anda Bitcoin, altın haç modeline dönüyor gibi görünüyor ve bu, geleneksel yükseliş sinyallerinden biri olarak kabul ediliyor. Alistair Milne, bu modelin gerçekleşmesi durumunda önemli bir yükselişin olabileceğine inanıyor.

Milne, “Bu ayı piyasası, Bitcoin tarihinde ilk kez 200 haftalık hareketli ortalamanın fiyatın altında kalması sebebiyle geçirdiğimiz en kötü piyasaydı.” diyor ve ekliyor: “50 haftalık hareketli ortalama yakında 200 haftalık MA’nın üzerine geçerek ilk kez altın haç görünümünde yer alacak.”

Bitcoin’in geleceğine dair bazı trader’lar ve analistler ise mevcut performansa rağmen iyimser değil. Crypto Chase, 20.000 dolara doğru bir düşüş olabileceği konusunda uyarırken, analist Il Chapo, Bitcoin’in gerçek alt hedefinin 12.000 dolar olduğunu ve yaşanacak düşüşle birlikte Bitcoin’in 30-31 bin dolar bandında yer alabileceğini öne sürüyor.

Add a comment