Bitcoin 28 Bin Doları Aştı; Solana, Altcoinlerin Yükselmesinde Lider!

Bitcoin 28 Bin Doları Aştı; Solana, Altcoinlerin Yükselmesinde Lider!

Genel
2 Ekim 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
69
Kripto piyasasındaki son hareketlilik dikkat çekiyor. Kısa vadeli tasfiyeler, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi önde gelen kripto paraların fiyatlarında artışa katkıda bulunmuş olabilir.
Screenshot

Analistler, bu kazançların arkasındaki nedenleri ETF iyimserliği ve mevsimsel faktörler olarak belirtiyorlar. Bitcoin, Pazartesi günü itibariyle 28.000 doların üzerine çıkarak bir aydan fazla bir sürenin en yüksek fiyatlarına ulaştı.

Japon borsası Bitbank’taki traderlar, geçen haftadan itibaren Bitcoin için 28.000 dolar seviyesini izlemeye başlamışlardı. 28.500 dolar, daha önce bir boğa piyasasında önemli bir destek seviyesi olarak görev yapmış ve şimdi direnç seviyesine dönüşme potansiyeline sahip kritik bir fiyat seviyesi olarak takip ediliyor. Son 24 saatte Ethereum, 1.700 doların üzerine çıkarak güçlü bir performans sergilerken, Binance Coin (BNB), Cardano (ADA) ve Polygon (MATIC) gibi diğer altcoinler de %3 ila %5 arasında artış gösterdi. Solana (SOL) ise, ağa yönelik artan iyimserlik sayesinde %14,5 oranında büyük bir artış yaşadı.

Kripto takipli vadeli işlemlerdeki kısa pozisyonların tasfiye edilmesi, yaklaşık 94 milyon dolarlık bahislerin artan fiyatlara karşı oynandığını ve bu durumun “kısa sıkışma” olarak adlandırılan bir durumu yarattığını gösteriyor. Kısa sıkışma, arz eksikliği ve hisse senedine yönelik talep fazlası olduğunda, açığa satış yapan satıcıların borçlarını karşılamak için hisse satın almak zorunda kaldığı bir durumdur. Bu tasfiyelerin büyük bir kısmı kripto borsası OKX’te gerçekleşti.

Ayrıca, bazı tüccarlar bu yükselişi tarihsel mevsimsellikle bağlantılı olarak değerlendiriyorlar. Ekim ayı, kripto para piyasası için geleneksel olarak yükselişin yaşandığı bir aydır. Bu ayda Bitcoin, genellikle olumlu bir performans sergilemiştir. Bu yıl da benzer bir hareketin yaşanabileceği öngörülüyor, özellikle VanEck tarafından başlatılması beklenen Ethereum vadeli işlem borsa fonunun (ETF) Ekim ayının ilk haftasında onaylanma ihtimali %90 olarak tahmin ediliyor.

Add a comment