Bitcoin 60 Bin Doları Geçti

Bitcoin 60 Bin Doları Geçti

Genel
29 Şubat 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
73
Bitcoin, son olarak 2021'in kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmsının ardından, kısa bir süre içinde 60.000 doların üzerinde işlem görmüştü.
btc

Ancak, son 24 saat içinde yüzde 6’nın üzerinde bir artışla, iki yıl üç ay sonra ilk kez 60.000 doları aşarak önemli bir kilometre taşına ulaştı.

CoinMarketCap verilerine göre, dünyanın en büyük kripto para birimi haftalık grafikte yüzde 13’ün üzerinde bir artış kaydetti ve geçen ay yüzde 37’lik bir artışla yükselişe geçti. Bitcoin en son 12 Kasım 2021’de 60.000 doların üzerinde işlem görmüş ve ardından Nisan 2022’nin başlarında yüzde 67’nin üzerinde bir düşüşle 19.297 dolara kadar gerilemişti.

Hectic Labs’in yatırımcısı ve CEO’su Bryan Legend’a göre, Bitcoin’in fiyat performansı büyük ölçüde, yarılanma etkinliğine bağlı olarak artan alım faaliyetine bağlanabilir. Legend, “Yatırımcılar, arzın azalmasının fiyatları yukarı çekmesini bekliyor. Bu, boğa piyasasına katkıda bulunan ‘yarılanma öncesi ralli’ olarak bilinen bir durum” dedi. Bugün gördüğümüz hareket de tam olarak bu durumu yansıtıyor.

Ancak, kripto analisti Rekt Capital’e göre, “yarılanma öncesi geri çekilme” gibi bir olasılık hala var. Rekt Capital, önceki yarılanmalardan sonra Bitcoin’in büyük fiyat hareketlerinin yaşandığını belirterek, yaklaşan yarılanmanın henüz fiyatlandırılmadığını ifade etti.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas’a göre, Bitcoin’in yükseliş ivmesi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) günlük işlem hacminin 26 Şubat’ta 2,4 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından iki gün sonra geldi. 28 Şubat’ta dokuz spot Bitcoin ETF’si üst üste ikinci gününde de 2 milyar doların üzerinde işlem hacmine ulaştı.

Balchunas’a göre, BlackRock iShares Bitcoin ETF (IBIT) 27 Şubat’ta, günlük ortalama 30.000 ila 60.000 işlemden 100.000 işleme yükseldi. Zincir üstü analiz firması CryptoQuant’ın 14 Şubat tarihli raporuna göre, yeni Bitcoin yatırımlarının yaklaşık yüzde 75’i Amerika Birleşik Devletleri’ndeki spot Bitcoin ETF’lerinden geldi.

Add a comment