Bitcoin ETF Heyecanı Piyasayı Açgözlü Kılıyor: Duyarlılık Endeksi Rekor Seviyede

Bitcoin ETF Heyecanı Piyasayı Açgözlü Kılıyor: Duyarlılık Endeksi Rekor Seviyede

Genel
9 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
99
Piyasa, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının onaylanma haberi beklerken "aşırı açgözlülük" bölgesine kaydı.
etf..

Crypto Fear & Greed Index, spot Bitcoin ETF’lerinin beklentisiyle aşırı açgözlülük bölgesine yükseldi. Endeks, şu anda 100 üzerinden 76 puanla Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyede. Bu, Bitcoin’in 69 bin dolara çıkmasının ardından gerçekleşti. 5 Aralık’ta kısa bir süreliğine 75 puanla “aşırı açgözlülük” seviyesine ulaşan endeks, piyasadaki duyarlılığın arttığını gösteriyor. Bitcoin fiyatı, 8 Ocak’ta 47.175 dolara yükseldikten sonra yazının yazıldığı sırada 46.850 dolara geriledi.

BlackRock’un 15 Haziran’daki ETF başvurusu, piyasa duyarlılığı puanını 41 (“Korku” bölgesi) olarak kaydederken, diğer şirketlerin başvurularının ardından 6 gün içinde 59’a (“Açgözlülük” bölgesi) yükseldi. Crypto Fear and Greed Index, her gün volatilite, piyasa ivmesi, sosyal medya, anketler, Bitcoin hakimiyeti ve trendleri değerlendirerek piyasa duyarlılığını puanlar. En yüksek puanını 26 Haziran 2019’da 95, en düşük puanını ise Terra ekosisteminin çöküşünden sonra 16 Haziran 2022’de 7 olarak kaydetti.

Spot Bitcoin ETF’leri konusundaki bekleyiş, yatırımcılarda artan bir heyecan yaratırken, gelişmeleri yakından takip eden birçok kişi, kripto piyasasının geleceğine dair önemli bir dönemeç olabilecek bu süreci değerlendiriyor. Yatırımcılar, olası ETF onayının kripto varlıklarına etkisini değerlendirirken, piyasa dinamiklerindeki değişimlere odaklanmaya devam ediyor.

Add a comment