Bitcoin ETF Onayları İçin ‘Yol Açık’ Olabilir

Bitcoin ETF Onayları İçin ‘Yol Açık’ Olabilir

Genel
30 Kasım 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
46
Analistlere göre, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Bitcoin ETF onaylarını ertelemesi, tüm başvuruların 2024'ün başında topluca onaylanması için bir hazırlık olabilir.
etf-nedir-1024x768

Franklin Templeton ve Hashdex ETF başvurularının ertelenmesi, Bloomberg ETF analisti James Seyffart’a göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde Bitcoin spot borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) eşzamanlı onayının “yol açık” olduğunu gösterebilir.

SEC, Franklin Templeton ve Hashdex’in başvurularını değerlendirmek için gerekli belgeleri inceleyeceği bir süre talep etti. Analistler, bu ertelemenin tüm başvuruların 2024’e kadar topluca onaylanması için bir strateji olduğunu düşünüyor.

Seyffart ve meslektaşı Eric Balchunas, Bitcoin ETF’lerinin 10 Ocak 2024’e kadar onaylanma olasılığını yüzde 90 olarak değerlendirmişlerdi. Balchunas, SEC’in bu ertelemelerle “yüksek ihtimalle bu iki başvuruyu da sıraya alıp onay yolunu açmak istediğini” belirtti.

Ticari dava avukatı Joe Carlasare, Franklin’in ETF başvurusu için sürecin uzamasının, onayın Mart 2024’e kadar gelmesine neden olabileceğini öne sürdü. Ancak, bir diğer analist olan Balchunas, Franklin’in diğer sağlayıcılarla aynı gün piyasaya sürülmesine izin verilmesinin haksızlık olduğunu vurguladı.

Şu anda SEC’in değerlendirmesi altında toplam 12 spot Bitcoin ETF başvurusu bulunuyor. Nihai karar tarihleri arasında ARK Invest’in başvurusu dışındaki çoğu ETF için Mart ayı öne çıkıyor.

Add a comment