Bitcoin ETF’ler İçin Olumlu Bir Gelişme Yaklaşıyor

Bitcoin ETF’ler İçin Olumlu Bir Gelişme Yaklaşıyor

Genel
12 Ekim 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
84
ARK Invest ve 21Shares'in yinelediği spot Bitcoin ETF başvurusu, SEC’in daha önce belirttiği endişeleri gideriyor olabilir gibi duruyor.
307956

ARK Invest ve 21Shares, spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu tekrarlayarak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) endişelerini ele almayı hedefliyor. Yeniden sunulan başvurunun kabul edilmesi, spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasına daha yakın bir adım atılacağına dair umutları artırıyor.

ARK Invest ve 21Shares’in ortaklaşa sunduğu spot Bitcoin ETF başvurusu, SEC’in daha önce dile getirdiği endişelere yanıt olarak bazı önemli değişiklikler içeriyor. Yeniden sunulan başvuruda, özellikle fonun varlıklarının nasıl saklanacağı ve varlık değerlerinin nasıl belirleneceği gibi detaylar ele alınıyor.

Bloomberg’un deneyimli ETF analisti Eric Balchunas, bu değişikliklerin, SEC’in ETF çıkaran yatırım şirketlerinin ele alması gereken sorunlara yanıt olduğunu belirtti. Balchunas, “ARK, SEC tarafından dile getirilen uyarıları dikkate alarak harekete geçti ve şu anki durumun artık SEC’in vereceği karara bağlı olduğunu” ifade etti. Ancak Balchunas, yapılan değişikliklerin, yeni ve çözümsüz sorunlar yaratmadığını vurguladı.

Yeniden sunulan başvuru, daha fazla ayrıntı içeriyor ve toplamda beş sayfa daha uzun hale geldi. Değişiklikler, özellikle ARK’ın fonun net varlık değeri (NAV) hesaplamalarının Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri (GAAP) ile uyumlu olmadığını ele alan bir bölümü de içeriyor.

Yeniden sunulan başvuru, aynı zamanda Coinbase Custody tarafından saklanan ETF varlıklarının ayrı hesaplarda tutulduğunu ve diğer müşteri varlıklarıyla karıştırılmadığını açıklığa kavuşturuyor. Bloomberg ETF analisti James Seyffart, bu son değişikliklerin, ARK ve diğer paydaşların SEC ile iletişim halinde olduklarını gösterdiğine dikkat çekti.

Van Buren Capital ortağı Scott Johnsson, başka bir eklemenin spot Bitcoin ETF’nin değerini artırabileceğini ifade ederek, bunun yasadışı kullanımı ve çevresel etkileri sınırlamayı hedeflediğini belirtti. Johnsson, ARK’ın değişikliklerinin gereksiz engeller oluşturmadığını da ekledi. Bu gelişmeler, spot Bitcoin ETF’lerinin onay sürecine ilişkin olumlu bir adım olarak görülüyor.

Add a comment