Bitcoin ETF’leri, Güçlü Başlangıçla Piyasaya Giriş Yaptı: Açılış Öncesi İşlemlerde Yükseliş Gösterdi

Bitcoin ETF’leri, Güçlü Başlangıçla Piyasaya Giriş Yaptı: Açılış Öncesi İşlemlerde Yükseliş Gösterdi

Genel
12 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
122
Piyasa açılışı öncesinde, BlackRock iShares Trust %22.5'lik bir artış gösterirken, Grayscale ETF'i %2 oranında değer kazandı.
btc etf

ABD’nin ilk spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF), Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylandıktan sadece bir gün sonra piyasa açılışı öncesi işlem seansında aktif hale geldi. IBIT kodlu iShares Bitcoin Trust, piyasa açılışı öncesi işlemlerde yüzde 22,25’lik bir artışla 26,81 dolardan işlem görmeye başladı. Bu tröst, Nasdaq borsasında listeleniyor ve Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas’a göre piyasa öncesi işlemlerde önemli bir hacme ulaştı.

Aynı zamanda, Grayscale’in Bitcoin Trust (GBTC) ETF’i de piyasa açılışı öncesi işlem görmeye başlayan bir diğer spot BTC ETF’i oldu ve GBTC hisseleri yüzde 2 oranında arttı. GBTC, New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) üzerinde listelenmeye başladı.

Piyasa öncesi işlem seansı, varlık alım satımına olanak tanıyan ve piyasaların resmi olarak açılmadan önce gerçekleşen bir süreçtir. Bu süre genellikle sabah 8 ile 9:30 arasında olup, yatırımcılar normal piyasa saatleri başlamadan önce piyasa hareketlerini izlemek için kullanır.

SEC’in dönüm noktası niteliğindeki kararıyla birlikte, ARK 21 Shares, Invesco Galaxy, VanEck, WisdomTree, Fidelity, Valkyrie, BlackRock, Grayscale, Bitwise, Hashdex ve Franklin Templeton’ın spot Bitcoin ETF’lerinin çeşitli kamu borsalarında listelenmesine ve işlem görmesine onay verildi. Onaylanan 11 spot BTC ETF’inin tamamı 11 Ocak’ta işlem görmeye başlayacak.

Bitcoin fiyatı, şu anda 46.500 doların üzerinde işlem görüyor ve ilk spot BTC ETF’in resmi onayına sakin bir tepki veriyor. Ancak, piyasa uzmanları, resmi işlemlerin başlamasıyla birlikte bu ETF’lere yüksek miktarda para girişi bekledikleri için fiyatın daha da yükselebileceğini öne sürüyor. BTC fiyatının 9 Ocak’taki sahte ETF onay haberine daha büyük bir tepki gösterdiğini hatırlatan birçok kripto meraklısı, resmi onayın ardından fiyatın daha fazla artabileceğine işaret ediyor. ETF için resmi işlem saatlerinin başlamasına ise çok az bir süre kaldı.

Add a comment