Bitcoin ETF’leri Şaşırtıcı Performansıyla Gündemde

Bitcoin ETF’leri Şaşırtıcı Performansıyla Gündemde

Genel
19 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
89
Bitcoin ETF'leri piyasayı sarsmaya devam ediyor ve son verilere göre BlackRock'un ETF'i, diğer fonlara kıyasla en fazla Bitcoin ekleyen fon olma başarısını elde ederken, Grayscale'in fonundan beşinci işlem gününde çıkışlar devam ediyor. Bu, kripto para dünyasında büyük bir ilgi odağı oluşturuyor.
bitcoin etf

Gelen verilere göre, spot Bitcoin borsa yatırım fonları, beşinci işlem günü itibarıyla toplamda net 10.667 Bitcoin daha ekledi. Özellikle BlackRock, fonlarına yaklaşık 358 milyon dolar değerinde 8.700 BTC ekleyerek, bu alandaki en büyük katkıyı yapan firma oldu. Bu eklentilerle birlikte toplam fon varlıkları 440 milyon dolarlık bir Bitcoin artışına işaret ediyor.

Ancak, Grayscale’in fonundan beşinci işlem gününde çıkışlar devam ediyor. Bu çıkışlar, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) 10.824 BTC sattığı bir dönemde gerçekleşiyor. 11 Ocak’tan bu yana GBTC’den yaklaşık 38.000 BTC çıkış yaşanmış durumda. Bu, piyasada çeşitli dinamiklerin etkisi altında olan bir dönemi yansıtıyor.

Öte yandan, Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, GBTC dışındaki yeni spot Bitcoin ETF’leri temsil eden “Newborn Nine” adlı ETF’lerin beşinci günde yüzde 34’lük hacim artışı yaşadığını vurguladı. Bu, genellikle bir lansman sonrasında hacmin azalmasını beklerken, bu yeni ETF’lerdeki istikrarlı bir artışın nadir bir durum olduğunu belirtti.

Ancak, her fonun işlem hacmi rakamlarına yansıyan ETF yöneticileri tarafından bildirilen Bitcoin alımlarına ilişkin verilerin gecikmeli olduğunu unutmamak önemlidir. Ancak, bu sonuçlar, yatırımcıların ve kurumsal oyuncuların kripto paralara olan ilgilerinin hala büyük ölçüde devam ettiğini gösteriyor.

Son olarak, 19 Ocak tarihindeki bir paylaşımda, Bitwise’ın şu ana kadar 18 Ocak tarihli Bitcoin varlıklarını bildiren tek varlık yöneticisi olduğu ve o gün varlıklarına 491 BTC daha eklediği ortaya çıktı. Bitwise CEO’su Hunter Horsley, bu yatırımın ardında müşterilerinin güvenine olan minnettarlığını ifade ederek, “Bugün BITB’ye 20 milyon dolar yatırdık. Müşterilerimizin güveni için minnettarız” dedi.

Add a comment