Bitcoin ETF’leri Tarihi Rekor Kırıyor: BlackRock ve Fidelity’nin Performansı Öne Çıkıyor

Bitcoin ETF’leri Tarihi Rekor Kırıyor: BlackRock ve Fidelity’nin Performansı Öne Çıkıyor

Genel
9 Şubat 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
91
Bitcoin ETF'leri son 30 yılın rekorunu kırdı. Amerika Birleşik Devletleri'nde 5.535 yeni ETF piyasaya sürüldü ve bunlardan ikisi, ilk ayda 3 milyar doların üzerinde varlık elde etti.
haber2 (4)

BlackRock ve Fidelity’nin spot Bitcoin borsa yatırım fonları, işlemlerinin ilk ayında, Amerika Birleşik Devletleri’nde son 30 yılda piyasaya sürülen tüm ETF’lerden daha fazla varlık topladı.

Bloomberg Intelligence verilerine göre, BlackRock IBIT ve Fidelity FBTC, her biri ilk 17 işlem gününde 3 milyar dolardan fazla varlık elde etti ve bu, 5.500’den fazla ETF’den oluşan listede yegâne fonlar olarak kaydedildi.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas’a göre, BlackRock ve Fidelity’nin Bitcoin ETF’leri, kendi liginde bir başarı elde etti. Spot Bitcoin ETF’leri piyasaya sürülmeden önce, BlackRock’ın 8 Haziran 2023’te piyasaya sürdüğü iShares Climate Conscious & Transition MSCI USA ETF, ilk ayında 2,2 milyar dolarlık varlık ile liderdi.

Balchunas, BlackRock ve Fidelity’nin Bitcoin ETF sonuçlarının diğer ETF’lerden daha etkileyici olduğunu belirtti. Çünkü diğer ETF’lerin çoğu “Kendi Varlıklarını Getir” tipi ETF’lerdir, yani ETF’nin yönetimindeki tüm varlıkların arkasında bir yatırımcı bulunmaktadır.

Ayrıca Balchunas, BlackRock ve Fidelity ETF’leri için “kelimenin tam anlamıyla eşi benzeri görülmemiş” yorumunu yaptı. ARK 21Shares’in spot Bitcoin ETF’i (ARKB) ve Bitwise (BITB) spot Bitcoin ETF’leri de ilk 25’e girdi. Ekim 2021’de vadeli işlem ürünü olarak piyasaya sürülen ProShares Bitcoin Strategy ETF de listeye yedinci sıradan girdi.

Balchunas, Bloomberg Intelligence verilerinin Grayscale’in GBTC’si gibi ETF’e dönüştürülen fonları da listelediğini dile getirdi. Ancak Grayscale’in Bitcoin ETF’inden toplu çıkışlar, spot Bitcoin ETF’lerinin akış performansında bir faktör oluşturdu. Bununla birlikte, bu ETF’lerin bazılarının tohum finansmanına sahip olabileceğini belirtti, ancak bunun bunların etkisini silmeye yetmeyeceğini vurguladı.

IBIT ve FBTC’nin performansı, bu yılki akışlara göre en büyük ETF’lerden bazılarına karşı da öne çıktı. BlackRock’ın Bitcoin ETF’i 5 Şubat itibarıyla beşinci sıradaydı, FBTC ise sekizinci sıradaydı.

Add a comment