Bitcoin ETF’leri Yükselişte

Bitcoin ETF’leri Yükselişte

Genel
1 Mart 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
78
28 Şubat'ta iShares Bitcoin Trust, 612,1 milyon dolarla en yüksek günlük girişi alarak Amerika Birleşik Devletleri'ndeki spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF'ler) için rekor kırdı.
Cryptocurrency ETF concept. Stacked crypto coins and wooden blocks with text. Copy space

Toplam günlük giriş 676,8 milyon doları buldu ve tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaştı.

Spot Bitcoin ETF’leri 28 Şubat’ta yaklaşık 680 milyon dolar değerinde yatırım aldı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanan 10 ETF’ten beşine günlük sermaye girişi gerçekleşti. Bu ETF’ler arasında iShares Bitcoin Trust (612,1 milyon dolar), Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (245,2 milyon dolar), Bitwise Bitcoin ETF (9,9 milyon dolar), ARK 21Shares Bitcoin ETF (23,8 milyon dolar) ve WisdomTree Bitcoin ETF (2,2 milyon dolar) bulunuyordu. Ancak, Grayscale Bitcoin Trust, 216,4 milyon dolarlık çıkış kaydederek toplam girişi 893,2 milyon dolardan 676,8 milyon dolara düşürdü. 12 Şubat’tan bu yana, ABD’deki spot Bitcoin ETF piyasasına toplam 7,4 milyar dolar giriş yapıldı. Buna karşılık, Grayscale’den yaşanan çıkışlar nedeniyle piyasa 7,8 milyar dolar kaybetti. iShares’in ABD’deki Bitcoin ETF’lerine katkısı 28 Şubat itibariyle 7,15 milyar dolarla en yüksek seviyede kalmaya devam etti. Spot Bitcoin ETF’lerine toplam giriş, belirtildiği gibi bugüne dek 7,39 milyar dolara ulaşmış durumda.

Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, Ocak ayında ABD’de spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasının ardından Avustralyalı bireysel yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisi arttı. Avustralya’da Bitcoin duyarlılığı, alım satım olayları ve piyasa koşullarına dayalı olarak mevcut yatırımcı duyarlılığını belirleyen bir metrik, spot BTC ETF onayının ardından yüzde 25 oranında artarken, 2024 yılında benimseme oranları da önemli ölçüde arttı.

Independent Reserve CEO’su Adrian Przelozny, olumlu yatırımcı algısındaki artışı değerlendirerek, “Duyarlılık bariz bir şekilde değişti, yeni bir iyimserlik ve büyüme aşamasına girdik” yorumunu yaptı.

Ankete katılanların üçte biri uzun vadeli olarak Bitcoin’e yatırım yapmaya ilgi gösterirken, Bitcoin’e kripto borsası veya ETF aracılığıyla erişme konusunda katılımcılar ikiye bölündü.

Add a comment