Bitcoin ETF’lerinde Büyük Hareketlilik: Günlük Arzı 10 Kat Geride Bıraktı

Bitcoin ETF’lerinde Büyük Hareketlilik: Günlük Arzı 10 Kat Geride Bıraktı

Genel
6 Mart 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
81
Bitcoin ETF'leri, 500 milyon dolarlık net giriş yaparak Bitcoin'in günlük arz edilen miktarının 10 katını aştı.
etf

Bitcoin, fiyatının 68 bin dolar seviyelerine tırmanmasıyla zirveye doğru emin adımlarla ilerlerken, Spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler) dikkat çekici bir hareketlilik yaşadı. 4 Mart’ta gerçekleşen net girişler, 562 milyon doları aşarak Bitcoin’in günlük arzının tam 10 katını geride bıraktı. Bu, BTC fonları için 11 Ocak’tan bu yana en büyük üçüncü giriş olarak kaydedildi.

Pazartesi günü kaydedilen ETF net girişi, birçok küçük fon ve Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) çıkışlarla birlikte rekor seviyeye ulaşamadı. Ancak, GBTC’den yapılan 368 milyon dolarlık çıkışlar hariç tutulduğunda, yarım milyar dolarlık net girişin kurumsal talebin hala güçlü olduğunu gösterdiği görüldü. BlackRock’ın IBIT’i 420 milyon dolarlık net girişle en büyük katkıyı yaparken, onu 404 milyon dolarlık net girişle Fidelity’nin FBTC fonu izledi. Spot Bitcoin ETF’lerine yapılan net giriş, madencilerin günlük ürettiği BTC miktarının tam 10 katı büyüklüğünde.

Pazartesi seansında Bitcoin ETF’lerinin işlem hacmi, piyasaya sürülmesinden bu yana ikinci en yüksek hacimli gün olan 5,5 milyar dolara ulaştı. Bitcoin ETF’leri, ETP’ler ve diğer yatırım araçlarının yönetimi altındaki toplam Bitcoin miktarının 1 milyonu aşması, kurumsal yatırımcı talebinin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor.

Bitcoin ETF’leri Ocak ayının ikinci haftasında işlem görmeye başladı ve kısa sürede, 9 milyar doların üzerinde varlık çıkışına rağmen 7,5 milyar dolar değerinde net BTC girişi görüldü. BlackRock’ın IBIT ETF’leri şimdiden 10 milyar doları aşarken, altın ETF’lerinin bu rakama ulaşması neredeyse iki yıl sürdü.

BlackRock Strategic Income Opportunities fonunun BTC satın almak üzere başvurmasıyla birlikte, Bitcoin ETF’leri yakın gelecekte artan talep görebilir. Önümüzdeki ay gerçekleşecek Bitcoin yarılanmasıyla birlikte, mevcut piyasada 10 kat daha fazla talep olmasına rağmen BTC günlük arzı yarıya düşecek, bu da boğa koşusu sırasında BTC fiyatı için bir katalizör olabilir ve yüksek bir arz-talep dengesizliğine işaret edebilir.

500 milyon doları aşan büyük net giriş, BTC fiyatının 68 bin dolar seviyesini aştığı zaman diliminde gerçekleşti.

Add a comment