Bitcoin ETF’lerinde Durum Kritik: BTC Değer Kaybediyor

Bitcoin ETF’lerinde Durum Kritik: BTC Değer Kaybediyor

Genel
21 Mart 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
50
Son iki gün içinde Bitcoin ETF ürünlerinden neredeyse 500 milyon dolarlık bir çıkış yaşandı ve bu durum BTC'nin değerinde sert bir düşüşe sebep oldu.
Bitcoin-Düşüş

Bitcoin, 20 Mart’ta 61.000 doların üzerine çıkarken, analistler bu destek seviyesinin “kırılabileceği” uyarısında bulundu. TradingView’den alınan verilere göre, BTC bir gece daha kayıp yaşayarak, Bitstamp’teki değeri 60.760 dolara kadar geriledi.

BTC/USD şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesine kıyasla %17,5 düşüş yaşadı ve bir dizi olumsuz etmenin etkisi altında satış baskısı devam ediyor. ABD’nin spot Bitcoin borsa yatırım fonlarından (ETF’ler) çıkışlar ve 20 Mart’ta Federal Rezerv’in faiz oranlarına ilişkin kararının bu etmenler arasında olduğu belirtiliyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantısının sonucu neredeyse kesin gibi görünse de, Fed Başkanı Jerome Powell’ın karar sonrası yapacağı açıklamalar riskli varlıklar tarafından yakından izlenecek.

Trader platformu The Kobeissi Letter, Twitter’daki son analizinde, “Fed’in faiz oranlarını değiştirmesi çok olası görünmese de, tüm gözler Fed’de olacak. Biz, yön değişikliği için henüz erken olduğunu düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

CME Group’un FedWatch Tool’unun son tahminlerine göre, 20 Mart’ta bir “pivot” veya faiz indirimine dönüş ihtimali sadece %1, ancak Haziran ayındaki toplantı için bu oran %55’e kadar çıkıyor.

Öte yandan, Birleşik Krallık merkezli yatırım şirketi Farside’ın verilerine göre, spot ETF’lerde üst üste ikinci gün net çıkışlar görüldü. Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) gelen para çıkışı, 19 Mart’taki 642 milyon dolarlık rekor seviyenin altında olsa da, diğer ETF ürünlerine az miktarda girişin istatistiklerde sönük sonuçlara neden olduğu görülüyor.

Finans yorumcusu Tedtalksmacro, “Son iki işlem gününde spot BTC ETF’lerinden neredeyse 500 milyon USD çıktı” açıklamasında bulundu. Trading şirketi QCP Capital ise, “Grayscale gece boyunca -443,5 milyon dolarlık bir çıkış gördü, ancak diğer ETF’lerden gelen girişler bugün bizi net pozitif bir sayıya getirecek mi?” şeklindeki sorusuyla, ikinci net çıkış gününün BTC fiyatı üzerindeki etkilerini değerlendirdi ve bir sonraki net negatif rakamın destek seviyesinin kırılmasına neden olabileceği uyarısında bulundu.

Add a comment