Bitcoin ETF’lerine Yavaşlayan Talep

Bitcoin ETF’lerine Yavaşlayan Talep

Genel
3 Nisan 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
191
Kripto piyasasında olumlu bir akış yaşanmasına rağmen, spot Bitcoin ETF'lerine olan ilgi Mart ayının başlarından bu yana azalmış gibi görünüyor.
btc

Dijital varlık girişlerinde, bir önceki haftaki 931 milyon dolarlık net çıkışın aksine, geçen hafta 862 milyon dolarlık net girişle pozitif bir döneme girildi.

Ancak, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF) popülaritesinde bir azalma gözlemleniyor. ETF’lerin günlük işlem hacmi, Mart ayının başındaki 9,5 milyar dolarlık zirveden yüzde 36 daha az olarak 5,4 milyar dolara geriledi.

Bitcoin (BTC), ETF talebinin desteğiyle dijital varlık akışlarında zirvede yer alırken, spot BTC ETF’leri Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) 965 milyon dolarlık çıkışa kıyasla 1,8 milyar dolarlık giriş kaydetti.

GBTC’deki sürekli çıkışlar, BTC fiyatlarında önemli bir satış baskısı yarattı ve bu durum son üç haftada devam etti.

Piyasa uzmanları, GBTC’den çıkışların zamanla azalacağını ve ETF’lere yönelik artan talebin bir sonucu olacağını öngörmüştü. Ancak, mevcut eğilimler, GBTC çıkışlarının hala devam ettiğini ve ETF akışlarının hala etkisiz olduğunu gösteriyor.

ETF’lerden gelen satış baskısı, BTC’nin son 24 saatte 4.000 dolar düşerek 66.000 doların hemen üzerinde işlem görmesiyle görülebilir.

Pek çok piyasa analisti, 20 Nisan’da gerçekleşecek Bitcoin yarılanma etkinliğinden önce yaşanan bu düzeltmeyi rutin bir hareket olarak nitelendiriyor. BTC fiyatındaki düşüş, yaklaşık 500 milyon dolarlık bir likidasyona neden olurken, opsiyon piyasasında yoğun satış çağrıları yapıldı ve bu da düşüş eğilimli bir tüccar hissiyatını ortaya koydu.

Ether geçen hafta üst üste dördüncü haftalık çıkışını kaydederek 19 milyon dolarlık giriş elde etti. Altcoin piyasası ise geçen hafta 18,3 milyon dolarlık net giriş kaydederken, Solana’nın (SOL) tokenı 6,1 milyon dolarlık girişle lider konumda bulunuyor.

Geçen hafta ABD’de 897 milyon dolarlık en büyük çıkış yaşanırken, Avrupa ve Kanada’da ise toplamda 49 milyon dolarlık çıkış gözlendi.

Add a comment