Bitcoin Fiyatı Patladı: 161 Milyon Dolarlık Tasfiye

Bitcoin Fiyatı Patladı: 161 Milyon Dolarlık Tasfiye

Genel
28 Şubat 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
46
Bitcoin'in çarpıcı yükselişi, kripto piyasasında devasa bir etki yarattı. 268 milyon dolardan fazla short pozisyonun tasfiye edilmesine neden olan bu yükseliş, kısa pozisyonda olan traderları şaşırttı.
btc highh

Bitcoin’in fiyatı, yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yaklaşık %11’lik bir artışla kısa süreliğine 57 bin doları geçti ve milyonlarca dolarlık zarara neden oldu.

CoinGlass’un verilerine göre, son 24 saat içinde 161 milyon doların üzerinde BTC short pozisyonu likide edildi. Aynı dönemde, Ether’e yönelmek isteyen yatırımcılar da 44 milyon dolarlık tasfiye miktarıyla dikkat çekti. Bitcoin’in ani yükselişiyle birlikte toplamda 270 milyon dolardan fazla short pozisyon kapanmış oldu.

Bitcoin’in hızlı yükselişi, piyasada genel bir iyimserlik yarattı. TradingView verilerine göre, Bitcoin’in fiyatı 24 saat içinde 51,471 dolardan 57,035 dolara çıkarak piyasanın genelini de etkiledi. Şu anda 56,000 dolar seviyelerinde işlem gören Bitcoin’in fiyatı, geçen aya göre %32 arttı.

Swyftx’in baş analisti Pav Hundal, kripto piyasasının “şu anda yanmakta olduğunu” ifade etti. Hundal’a göre, ETF’ler ve kurumsal yatırımların artmasıyla Bitcoin’in fiyatındaki bu artışın devamı gelebilir.

Tyler Winklevoss, “Geri döndük!” derken, Dan Held ise bugünkü fiyat hareketinin “Bitcoin boğa koşusunun başlangıcı” olduğunu söyledi. Kurumsal satın almaların artmasıyla birlikte, Bitcoin’e olan ilgi ve güvenin arttığı görülüyor.

Son verilere göre, on Bitcoin ETF’ine net giriş 26 Şubat’ta 515 milyon doları aşarak, ETF’lerin onaylanmasından bu yana en yüksek günlük giriş kaydedildi. Bu durum, kripto para piyasasındaki büyümenin ve kurumsal ilginin arttığının bir göstergesi olarak yorumlanabilir.

Add a comment