Bitcoin, Haber Dolu ve Dalgalı Bir Seansın Ardından 25.7 Bin Dolar Seviyesinde Neredeyse Değişmeyen Bir Durumda!

Bitcoin, Haber Dolu ve Dalgalı Bir Seansın Ardından 25.7 Bin Dolar Seviyesinde Neredeyse Değişmeyen Bir Durumda!

Genel
7 Eylül 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
53
Genel kripto piyasası, Çarşamba gününün geç saatlerinde hafif bir düşüş yaşadı.
61c5606f4e3fe01b6cbd87d0

Bitcoin fiyatı ise seansın başında altı aylık düşük seviyelere yaklaşsa da, FASB’nin şirketlerin bilançolarında kripto varlıkları için olumlu bir muhasebe işlemi olarak kabul edilen bir onay vermesi ve ARK Invest’ın spot ether ETF’si için belge sunması sonrasında Cuma öğleden sonrası yaklaşık %2’lik bir hızlı yükselişle 25,900 doların üzerine çıktı.

Ancak bu ralli hızla kayboldu ve Bitcoin, seans kazançlarını geri vererek yaklaşık olarak bir gün önceki seviyesi olan 25,700 doların hemen altına geri döndü. Ether da benzer bir fiyat hareketini takip etti ve 1,630 dolarda istikrar kazandı. Genel CoinDesk Market Endeksi (CMI), son bir günde %0.3’lük bir düşüş yaşayarak performans gösteriyor.

Ekonomik haberler olumsuz devam ediyor!

Kripto, Ağustos ayı için ISM Hizmetler Endeksi’nin beklenenden güçlü bir şekilde 54.5 olarak açıklanmasının ardından Cuma sabahı baskı altındaydı. Bu, önceki 52.7 değerinden yükselmiş ve 52.5’e dair ekonomist tahminlerinin önünde bir sonuçtu.

Bu haber, ABD ekonomisinin hala genişlediğini ve Federal Rezerv’in para politikasını hafifletmeyi düşünmesine gerek olmadığını doğrulayan bir başka işaretti. Bu durum faiz oranlarını yükseltti ve Bitcoin’in fiyatını 25,400 doların altına düşürdü.

Muhasebe kuralları olumlu bir ivme kazandırıyor!

Finansal Muhasebe Standartları Kurulu (FASB), Cuma günü nihayet olarak şirketlerin bilançolarında kripto varlıkları için fair value (adil değer) muhasebesini kullanmalarını gerektiren bir kuralı onayladı.

Şu an şirketler, kripto varlıklarını bir çeyrek boyunca ulaştıkları en düşük değerle işaretlemek zorundalar – bazılarına göre, işletme kabulünün bir engeli olarak kabul edilen bir uygulama.

Borsa Yatırım Fonu (ETF) çılgınlığı devam ediyor!

ETF odaklı ilgi büyük ölçüde bir spot Bitcoin fonu başlatma başvurularının furyasına odaklanmış olsa da, Ether bugün Cathie Wood’un ARK Invest ve 21Shares’in ABD’de piyasaya sürmeyi düşündüğü ilk spot ether ETF’si ile öne çıktı. FASB haberleriyle birleştiğinde, hem Bitcoin hem de Ether hızla yükseldi, ancak her ikisi de basın saati itibariyle gün içinde pek fazla değişiklik göstermeyerek istikrarlı bir şekilde seyrediyorlar.

Add a comment