Bitcoin Hakimiyeti Artıyor!

Bitcoin Hakimiyeti Artıyor!

Genel
19 Eylül 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
98
Kripto pazarında önemli bir gelişme yaşanıyor: Bitcoin'in hakimiyeti hızla artıyor.
bitcoin-piyasa-hakimiyeti-artiyor-hangi-altcoinleri-takip-etmeli

Analistler, Bitcoin’in kripto piyasasındaki egemenliğinin son dönemde yüzde 50’yi aştığını ve bu rakamın daha da yükselebileceğini öngörüyorlar. Spot Bitcoin ETF’sine dair umutlar ve son düzenleyici değişiklikler, bu yükselişte kritik bir rol oynuyor.

Son bir ay içinde Bitcoin fiyatı neredeyse durağan bir seyir izliyor. Şu an itibarıyla 26,700 dolar civarında seyreden Bitcoin, son 30 gündeki seviyesine neredeyse hiç değişmemiş durumda. Ancak diğer kripto paralarla ilgili artan riskler, Bitcoin’in kripto pazarındaki egemenliğini daha da güçlendiriyor.

Bitcoin’in toplam dijital varlık piyasasındaki payını gösteren Bitcoin piyasa hakimiyeti oranı, Pazartesi günü itibarıyla yüzde 50,2’ye yükselerek son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, Haziran sonunda yüzde 52’yi gördüğü tarihsel zirveye oldukça yakın bir rakam.

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti, önemli varlık yönetimi şirketi BlackRock’ın spot Bitcoin borsa yatırım fonu başvurusu gibi önemli gelişmelerin ardından Haziran ayında yüzde 52’ye kadar çıkmadan önce iki yıldan fazla bir süre boyunca yüzde 39 ile yüzde 49 arasında dalgalanmıştı.

Bu yükselişin sektöre etkisi oldukça dikkat çekici. Matrixport’un araştırma müdürü Markus Thielen, Bitcoin’in ETF listelerine dahil edilmesinin, Bitcoin’in daha fazla alım baskısı görmesine neden olabileceğini ve bu durumun alternatif kripto paraların performansını olumsuz etkileyebileceğini vurguluyor. Altcoin piyasasındaki risklere dikkat çekerek, FTX borsasının token satışları, Ethereum gelirlerindeki düşüş ve risk sermayesi yatırımcılarının token satmasına izin veren yaklaşan token kilidinin açılması gibi faktörlerin bu riskleri artırabileceğini ifade ediyor.

Makro analist Noelle Acheson ise, Bitcoin’in New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYFDS) tarafından önerilen düzenleyici değişikliklerden yararlanabileceğini belirtiyor. NYFDS tarafından önerilen katı kurallar, Bitcoin’i daha fazla platformda işlem görmesine ve saklanmasına olanak tanıyabilir, bu da Bitcoin için olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Bitcoin, artan hakimiyeti ile kripto pazarındaki rolünü güçlendirirken, ilerleyen günlerde piyasada nasıl bir etki yaratacağını izlemeye devam edeceğiz.

Add a comment