Yılın İlk Çeyreğinde Memecoin Çılgınlığı: Kripto Piyasasında Büyük Etki Yarattı

Yılın İlk Çeyreğinde Memecoin Çılgınlığı: Kripto Piyasasında Büyük Etki Yarattı

Genel
4 Nisan 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
73
CoinGecko'nun en son raporuna göre, memecoinler Bitcoin ve diğer altcoin kârlarını geride bıraktılar.
memcoins

CoinGecko’nun yakın tarihli raporuna göre, memecoin sektörü bu yıl şimdiye kadar en karlı dönemini yaşadı.

Rapora göre, memecoinler piyasa değerine göre en iyi tokenler arasında ortalama %1.312,6 ile rekor getiriler elde etti. Özellikle Mart ayında piyasaya sürülen memecoinler, çeyreğin sonunda Book of Meme (BOME), Brett ve Cat in a Dogs World (MEW) gibi memecoinlerin piyasa değerine göre en büyük 10 listesine girmeyi başardı.

Öne çıkan memecoinler arasında BRETT, çeyreğin sonunda %7.727,6 getiriyle liderliği ele geçirdi. Ardından, Solana tabanlı bir memecoin olan Dogwifhat (WIF), yılbaşından bu yana %2.721,2 büyüme kaydederek dikkat çekti. CoinGecko analisti Lim Yu Qian, “Memecoin hikayesi, tokenize edilmiş gerçek dünya varlıklarının (RWA) anlatısından 4,6 kat daha fazla getiri sağladı ve bu yılın ilk çeyreğinde, 2. katman anlatısından 33,3 kat daha fazla kar getirdi.” dedi.

CoinGecko’nun verilerine göre, memecoin sektörünün toplam piyasa değeri 60,93 milyar doları aşarak, toplam kripto para piyasasının %2,32’sini oluşturuyor. Bu, bir önceki çeyreğe göre %176,9’luk bir artışı temsil ediyor.

Bu rakam, 29,98 milyar dolarlık merkezi olmayan fiziksel altyapı ağları (DePIN’ler), 32,39 milyar dolarlık 2. katman projeleri, 18 milyar dolarlık sıfır bilgi ve 8,5 milyar dolarlık gerçek dünya varlıklarını (RWA’lar) aşarak, birçok ana akım sektörün piyasa değerini geride bırakıyor.

Memecoinlerin başarısı, yatırımcı ilgisindeki artışla paralel olarak geldi. Google arama verilerine göre, “memecoin” terimi dünya çapında artan bir popülerlik kazandı.

Google Trends’e göre, “memecoin” terimine yönelik küresel ilgi Mart ayında 88 popülerlik puanına ulaştı, bu da beş yıllık bir dönemde ikinci en yüksek değer oldu. Bu, Kasım 2023’teki zirve olan 100’e çok yakın bir rakam.

Artan ilgi, memecoin işlem hacimlerinde, kullanıcı tabanında ve topluluk gücünde de artışa neden oldu.

Bitcoin’in Mart ayındaki rekor seviyelere yükselmesi, yaklaşan arz azaltma etkinliğinden önce 73.800 doların üzerine çıkmasıyla birlikte, tüm kripto para birimlerine, memecoinler de dahil olmak üzere, ilgiyi artırdı.

Bu haber yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir.

Add a comment