Bitcoin Hashrate Yeniden Rekor Kırdı, Ancak Karlılık Geriliyor!

Bitcoin Hashrate Yeniden Rekor Kırdı, Ancak Karlılık Geriliyor!

Genel
26 Aralık 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
48
Noel gününde Bitcoin hashrate, saniyede 544 exahash'e yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı! Ancak, bu muazzam başarıya rağmen, hash fiyatı ve madencilik karlılığındaki düşüş madenciler üzerinde baskı oluşturuyor.
Bitcoin hashrate

Blockchain.com’un verilerine göre, 25 Aralık’ta Bitcoin hashrate 544 EH/s ile zirveye ulaştı, bu durum Bitinfocharts tarafından da doğrulandı. Bu yıl içinde hashrate’in iki katından fazla artarak Ocak ayından bu yana %130 oranında bir artış gösterdi. Ancak, aynı dönemde Bitcoin’in fiyatı neredeyse orantılı bir şekilde yükselerek 1 Ocak 2023’ten bu yana %150 oranında arttı.

Reflexivity Research kurucu ortağı Will Clemente, hashrate’in logaritmik ölçekte incelenmesiyle ilgili yorum yaparak, “2021 yazında Çin’deki madencilik yasağı bir dönüm noktasıydı. Gezegendeki en güvenli, merkezi olmayan, açık kaynaklı para ağının sona ermesini hayal edin, ben yapmazdım” dedi.

Yüksek hashrate, teorik fiyat modelleri için olumlu olabilir, ancak madencilerin bir sonraki bloğu güvence altına almak için daha fazla çaba sarf etmeleri gerektiği anlamına gelir. Karlılığın bir ölçüsü olan hash fiyatı, geçtiğimiz hafta BRC-20 çılgınlığının azalmasıyla birlikte düşüş yaşadı ve şu anda günlük, saniye başına terahash için 0,09 dolar seviyesindedir.

Karlılık, 17 Aralık’ta 2023’ün en yüksek seviyesi olan 0,136 dolar/TH/sn/gün’den %34’lük bir düşüş yaşadı. Hash fiyatındaki düşüş, genellikle yüksek talep sırasında artar ve yüksek işlem ücretlerine neden olabilir.

Glassnode analisti “Checkmatey”, “Şubat ayından bu yana yüksek ücret baskısını sürdüren Bitcoin mempool’larını neredeyse tamamen temizlemeden yılı tamamlıyoruz” dedi. Bitcoin hashrate’i ilk defa Kasım ayı sonlarında 500 EH/s psikolojik seviyesini aşmıştı.

Add a comment