Bitcoin İşlem Ücretleri, Ethereum’u Geride Bıraktı

Bitcoin İşlem Ücretleri, Ethereum’u Geride Bıraktı

Genel
21 Kasım 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
171
Bitcoin ağındaki işlem ücretleri, son dönemde yaşanan Ordinals Protocol heyecanı ile birlikte Ethereum'u geride bırakarak dikkat çekiyor.
eter

20 Kasım’da BitInfoChart verilerine göre, Bitcoin ağında günlük ortalama işlem ücreti 10,34 dolar olarak kaydedilirken, Ethereum ağındaki işlem ücretleri ortalama 8,43 dolar civarında seyretti.

Bitcoin ağında yaşanan Ordinals çılgınlığı, 16 Kasım’da Bitcoin işlem ücretlerini son altı ayın en yüksek seviyesine taşıdı: 18,67 dolar. Ethereum ağında ise aynı tarihte işlem ücreti 7,90 dolar oldu. Bu ani artış, Ordinals Protocol’ün Bitcoin ağı üzerinde nonfungible token (NFT) benzeri varlıklar ve BRC-20 tokenlar oluşturulmasına olanak tanıyan bir araç olarak öne çıkmasından kaynaklandı.

Dune Analytics verilerine göre, 25 Eylül ile 23 Ekim tarihleri arasında yaşanan faaliyet durgunluğunun ardından Ordinals temelli varlıkların sayısında ciddi bir artış gözlendi. 24 Ekim’den bu yana 6 milyondan fazla Ordinal varlığı oluşturuldu ve bu süreçte 800 BTC’den fazla işlem ücreti ödendi.

Ayrıca, en büyük ikinci BRC-20 token olan ORDI’nin 7 Kasım’da Binance’te listelenmesiyle birlikte Ordinal yazım faaliyetlerindeki artış daha da ivme kazandı. ORDI token fiyatındaki yüzde 50’nin üzerindeki artış, yatırımcıları BRC-20 tokenlara yönlendirdi. Son olarak, 17 Kasım’da Ordinals temelli Taproot Wizards’ın 7,5 milyon dolarlık başlangıç projesini duyurması, bu alandaki ilgiyi daha da artırdı.

Add a comment