Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi ‘Nötr’e Dönüyor: Spot ETF Heyecanının Ardındaki Piyasa Dengelemesi

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi ‘Nötr’e Dönüyor: Spot ETF Heyecanının Ardındaki Piyasa Dengelemesi

Genel
16 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
146
Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, Amerika Birleşik Devletleri'nde son günlerdeki gelişmelerle birlikte spot Bitcoin ETF'lerinin piyasaya sürülmesine dair yaşanan önemli olaylar neticesinde Ekim 2023'ten bu yana ilk defa "nötr" seviyeye ulaştı.
Endeks

Bu kapsamda endeks, piyasa duyarlılığını değerlendirmek için volatilite (%25), piyasa ivmesi ve hacmi (%25), sosyal medya etkileşimi (%15), anket sonuçları (%15), Bitcoin hakimiyeti (%10) ve trendler (%10) gibi altı temel indikatörü kullanarak bir değerlendirme yapıyor.

Bu anlamlı değişim, piyasa katılımcılarının spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanma sürecini beklerken yaşanan kısa vadeli artış ve sonrasında gelen kar realizasyonlarına tepki olarak öne çıkıyor. Özellikle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun spot Bitcoin ETF’lerini onaylama kararını takiben Bitcoin’in değeri 24 saat içinde 49 bin dolara kadar yükseldi, ancak hızla gerileyerek 12 Ocak’ta 41.500 dolara kadar indi.

TradingView verilerine göre, Bitcoin o tarihten itibaren bir miktar toparlanarak 42.200 dolar civarında işlem görmeye başladı. Ancak, Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesiyle birlikte yaşanan belirsizlik ve çeşitli veri eksiklikleri, piyasa katılımcılarını Bitcoin fiyat hareketlerini anlamaya yönelik yoğun araştırmalara yöneltti. Bu durumu yansıtan Google Trends verilerine göre, “Bitcoin neden düşüyor?” gibi aramalar %1.100 oranında artış gösterdi. Kripto dünyasındaki bu dinamik gelişmeler, piyasadaki duyarlılığı ve yatırımcı davranışlarını etkilemeye devam ediyor.

Add a comment