Bitcoin Madenciliği Şirketi ”Core Scientific” Hisseleri Yeniden Yapılandırma Sonrasında Değer Kaybına Uğradı!

Bitcoin Madenciliği Şirketi ”Core Scientific” Hisseleri Yeniden Yapılandırma Sonrasında Değer Kaybına Uğradı!

Genel
25 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
66
Core Scientific'in hisseleri, yeniden yapılandırmanın tamamlanmasını takiben değer kaybına uğradı.
bitcoin madencilik

Madencilik şirketi Core Scientific, 13 aylık bir yeniden yapılanma sürecinin ardından Nasdaq’ta hisselerini yeniden listeledi. Ancak, yeniden yapılanma sonrasında hisseler yüzde 30’un üzerinde değer kaybederek 3,84 dolara geriledi. Şirket, bu süreçte 400 milyon dolarlık borcunu ödeyerek güçlü bir bilançoya sahip olduğunu açıkladı. Ancak, piyasada yaşanan değer kaybı ve dalgalanma dikkat çekiyor.

Core Scientific’in yeniden yapılandırma planı, dönüştürülebilir senet sahiplerine borçların şirketteki öz sermayeye dönüştürülmesiyle sonuçlandı. Bu durum, şirketin yükümlülüklerini önemli ölçüde azaltmasına yardımcı oldu. Ancak, yeniden listeleme sonrasında hisselerdeki değer kaybı beklenenden fazla oldu.

Şirketin sözcüsü, yaşanan fiyat dalgalanmasını şu sözlerle değerlendirdi: “Fiyatta yaşanan dalgalanma sürpriz değil. Uzun vadeli bir değer sağlamak için pragmatik bir biçimde büyüme planımıza odaklanmaya devam ediyoruz.” Şirket, kalan borcunu da öz sermayeye çevirerek nakit kullanmayı düşünüyor.

Core Scientific, kripto kışından etkilenen madencilik şirketleri arasında yer alıyor. Bitcoin fiyatlarındaki düşüş, artan enerji fiyatları ve borçlar nedeniyle şirket, Aralık 2022’de Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu. 2023 yılında ise kendi madencilik departmanından 13.762 BTC ve hosting müşterileri adına 5.512 BTC üretti.

Ancak, madencilik şirketleri 2024 yılında yeni zorluklarla karşı karşıya olabilir. Varlık yönetim şirketi CoinShares’e göre, yarılanmanın ardından Bitcoin madenciliği maliyeti artacak ve BTC başına düşen maliyet 27.900-37.800 dolara yükselecek.

Add a comment