Bitcoin Rallisi, Short Pozisyon Alan Yatırımcılara 6 Milyar Dolar Kaybettirdi

Bitcoin Rallisi, Short Pozisyon Alan Yatırımcılara 6 Milyar Dolar Kaybettirdi

Genel
7 Aralık 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
67
2023 yılında, düşüş yaşanacağına inanarak short pozisyon açan yatırımcılar, 6 milyar dolardan fazla para kaybettiler.
keske-dememek-icin-bitcoin-ve-altcoinler-icin-bu-uyariya-dikkat-coin-turk-com

Bitcoin’in 1 Ocak tarihinden bu yana devam eden büyük rallisi, halka açık kripto firmalarının hisselerine short pozisyon açan traderlara bu yıl en az 6 milyar dolar kaybettirdi.

S3 Partners’ın 5 Aralık tarihli raporuna göre, Coinbase, MicroStrategy ve Marathon Digital gibi halka açık kripto firmalarına ait hisselere short pozisyon açan traderlar 6,05 milyar dolarlık kayıp yaşadı. Bu kayıpların büyük kısmı, Bitcoin’in son üç ayda yaptığı beklenmedik yükselişle gerçekleşti. Bitcoin, 11 Eylül tarihinde üç ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra açığa satış yapan traderlar, aşırı alım olduğunu düşündükleri sektöre olan ilgilerini artırdı.

Açığa satış yapan traderların beklemediği şekilde yükselen Bitcoin, Cointelegraph verilerine göre 5 Aralık tarihinde 44.481 dolara ulaşarak yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu yükseliş, açığa satış yapanlar adına yaklaşık 2,65 milyar dolar zarara neden oldu. S3 analisti Ihor Dusaniwsky, raporunda, “Coinbase Global, MicroStrategy, Marathon Digital Holdings ve Riot Platforms gibi en çok açığa satış gerçekleştirilen kripto hisselerindeki alımlar, Ekim ayının sonundan bu yana hisse senedi fiyatlarını yukarı çeken long işlemlerle birlikte, hisse senedi fiyatlarının yükselmesine neden oldu” diyerek durum değerlendirmesinde bulundu.

Bitcoin’in yılbaşından bu yana yaşadığı yüzde 161’lik yükseliş, kripto şirketlerinin hisse fiyatlarında da önemli bir itici güç oldu. Coinbase ve MicroStrategy aynı zaman dilimi içinde sırasıyla yüzde 312 ve yüzde 285 büyüdü. Açığa satış yapan traderlar, firma hisselerinin yüzde 290 artmasıyla en çok Coinbase hisselerinden 3,5 milyar dolar zarar etti. MicroStrategy hisselerinde short pozisyonda olan traderlar ise 1,7 milyar dolardan fazla zarar etti.

Artan kayıplara rağmen, bazı traderlar mevcut rallinin yakında sonlanacağına inanarak pozisyonlarına ekleme yapmaya devam etti. Bitcoin’in Eylül ortasındaki çıkışından bu yana toplam 697 milyon dolarlık yeni short pozisyon eklendi.

Add a comment