Bitcoin, Satış Baskısı ve FTX Etkisiyle Son İki Ayın En Düşük Seviyelerine Geriledi

Bitcoin, Satış Baskısı ve FTX Etkisiyle Son İki Ayın En Düşük Seviyelerine Geriledi

Genel
24 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
91
Bitcoin, FTX'in de satış baskısına dahil olmasıyla zorlu bir süreçten geçiyor.
btc düşüş

Piyasaların satışlara tepkisi arttıkça, 23 Ocak Wall Street açılışının ardından Aralık 2023’ün başlarından bu yana en düşük seviyelere geriledi. TradingView verilerine göre, Bitstamp’ta BTC fiyatı 38.505 dolara kadar düştü.

Haberin yazıldığı sırada Bitcoin, kısmi bir toparlanma yaşasa da dikkatler, bu ay satılan milyarlarca dolarlık BTC’ye rağmen hala 20 milyar dolardan fazla varlığa sahip olan GBTC’ye odaklandı.

23 Ocak’ta, Arkham’ın verilerine göre, GBTC varlıklarından Coinbase’e 15.200 BTC (590 milyon dolar) aktarıldı. Ancak, nihai rakamlar net olmadığı için konu hakkında şüpheler devam ediyor.

Popüler trader Daan Crypto Trades, ETF’lerdeki net akışların biraz negatif olduğunu belirterek, “En azından düne göre düşüş yaşandı” dedi. Yeni piyasaya sürülen ETF’lerin performansı, GBTC çıkışlarını etkisiz hale getirdi.

Bazı kişiler, önemli miktarda GBTC’yi elden çıkaran FTX’i suçlayarak, Bitcoin fiyatını etkilediği iddiasında bulundu. Ancak, Blockstream’in CEO’su, “Bitcoin karşılığında GBTC satmak, BTC fiyatını aşağıya çekmez” diyerek farklı bir perspektif sundu.

Bitcoin ETF’leriyle ilgili haberlere genel bir “satış” tepkisi yaşanırken, BTC long pozisyonları da spot tasfiyelerle zor bir gün geçirdi. CoinGlass’ın son verilerine göre, geçen iki günde silinen long pozisyonlar, 110 milyon dolar seviyesinde yer aldı.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, BTC’nin 2023 performansını öne çıkararak, son 12 ayda yüzde 75’lik bir artış gösterdiğini belirtti.

Add a comment