Bitcoin ve Kripto Yatırımlarında Rekor Artış

Bitcoin ve Kripto Yatırımlarında Rekor Artış

Genel
13 Mart 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
149
Bitcoin fiyatı Mart ortası yaklaşırken art arda rekorlar kırarak 72,000 doların üzerine çıktı. Bu yükseliş, kripto fonlarına yapılan haftalık girişlerde de tarihi bir seviyeye işaret etti.
bitcoin

CoinShares analisti James Butterfill’in 11 Mart tarihli paylaşımına göre, kripto yatırım ürünlerine 8 Mart itibarıyla 2.7 milyar dolarlık bir giriş kaydedildi, bu da rekor bir rakamı temsil ediyor.

Yılbaşından bu yana kripto ETP’leri toplamda 10.3 milyar dolarlık giriş yaparken, bu rakam geçen yıl boyunca toplamda 10.6 milyar dolarlık girişe oldukça yakın bir seviyede bulunuyor. Bu akışın büyük kısmını Bitcoin oluşturdu, zira kripto ETP’leri yılbaşından bu yana 2.6 milyar dolarlık Bitcoin akışı gördü ve şu anda küresel kripto ile ilişkili varlıkların %14’ünü temsil ediyor.

11 Mart’ta Bitcoin fiyatı 72,900 doları aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. TradingView verilerine göre, varlık o zamandan beri dengelendi ve geçen hafta yüzde 6.9 ve geçen ay yüzde 29 artışla 72,000 dolar civarında işlem gördü.

Kripto ETP’lerine girişler, Amerika Birleşik Devletleri’nde yakın zamanda onaylanan spot Bitcoin ETF’lerine yapılan yatırımların artmasıyla önemli ölçüde teşvik edildi. Bloomberg ETF analisti James Seyffart, toplam beş ABD spot Bitcoin ETF’sinin şu anda 2 milyar doların üzerinde varlığa sahip olduğunu belirtti.

ABD’deki yaklaşık 3,500 ETP’den sadece 445’inin varlıkları 2 milyar doların üzerinde olduğuna dikkat çeken Seyffart, bu ETF’lerin kripto piyasasındaki artan ilgiyi yansıttığını belirtti.

IG piyasa analisti Tony Sycamore’a göre, mevcut ralli Bitcoin’in fiyatının önümüzdeki aylarda 80,000 dolara kadar yükselebileceğini öngörüyor ve kripto varlığının olası bir düşüşte sağlam bir destek bulacağını belirtiyor.

Dijital varlık yatırım fonu ARK36’nın kurucusu Mikkel Morch, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasının, Londra Borsası’nın Bitcoin ve Ethereum (ETH) borsada işlem gören senetleri kabul etmesi ve Birleşik Krallık Finansal Davranış Otoritesi’nin kripto ile ilgili yeni finansal ürünleri kabul etme isteğinin artmasıyla denk geldiğini belirtti.

Morch, “Bu önemli düzenleme değişikliği, Londra’nın finans dünyasında kilit bir oyuncu olarak kalma niyetini yansıtmakla kalmıyor, aynı zamanda kripto para birimlerinin daha geniş bir kabul ve kurumsallaşmasına da işaret ediyor” dedi.
Morch ayrıca, uluslararası düzeyde artan düzenleyici kabulü, yaklaşan yarılanma etkinliği ve Bitcoin ETF’lerindeki süregelen artışın, kripto para birimlerinin yeni bir büyüme ve ana akım kabul döneminin işaretlerini taşıdığını belirtti.

ARK36’nın kurucusu, “Bu faktörlerin bir araya gelerek oluşturduğu kümülatif etkinin, rallinin devam etmesine ve dijital varlıklar için daha sağlam ve çeşitlendirilmiş bir yatırım ortamının teşvik edilmesine muhtemel olduğunu” söyledi.

Add a comment