Bitcoin Yarılanma Öncesi Dönemde Son Alım Fırsatı: Rekt Capital’den Yatırımcılara Önemli Uyarı

Bitcoin Yarılanma Öncesi Dönemde Son Alım Fırsatı: Rekt Capital’den Yatırımcılara Önemli Uyarı

Genel
31 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
52
Rekt Capital'in değerlendirmesine göre, önümüzdeki iki hafta, Bitcoin fiyatında potansiyel bir gerileme yaşanması durumunda, yatırımcılar için "kelepir" fiyattan Bitcoin alımı için son bir fırsat olabilir.
haber_Çalışma Yüzeyi 1

Bitcoin yarılanması odaklı piyasa hareketinin genellikle beş aşamada gerçekleştiğini belirten Rekt, bu aşamalardan ilk üçünün genellikle yarılanmadan önce gerçekleştiğini vurguladı.

Rekt’in paylaştığı analize göre, önceki Bitcoin yarılanmalarında genellikle yarılanmadan önceki aylarda sert düşüşler yaşandı ve bu düşüşler, yatırımcılara büyük alım fırsatları sundu. Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen Bitcoin yarılanması, madencilik ödüllerinin yarıya inmesi anlamına geliyor ve genellikle BTC fiyatı için bir katalizör olarak görülüyor.

Ocak ayında Bitcoin’in yaşadığı yaklaşık %18’lik geri çekilme sonrasında, Rekt, önümüzdeki iki hafta içinde daha büyük bir gerileme beklediğini ifade ediyor. Bu dönemde yaşanacak herhangi bir düşüşün, Bitcoin için yarılanma öncesi son alım fırsatlarından biri olabileceğini belirtiyor. Rekt’e göre, Bitcoin, yarılanma olayından yaklaşık 60 gün sonra “ralli öncesi” aşamaya geçecek.

Analizde, önceki yarılanmalarda yaşanan “haberi sat” davranışının genellikle yarılanmadan bir ila üç hafta önce gerçekleştiği ve bu dönemde fiyatların %38 ila %20 arasında düştüğüne dikkat çekiliyor. Rekt, bu süreci “yarılanma öncesi geri çekilme” olarak adlandırıyor ve 2016’da yaşanan yarılanmadan önceki haftalarda %38’lik fiyat düşüşüne örnek veriyor. 2020’de ise bu düşüşün %20 olduğunu belirtiyor.

Rekt, Bitcoin’in bu dönemden sonra parabolik yükseliş trendine gireceğini ve uzun bir konsolidasyon döneminden sonra hızlı bir artış yaşayacağını öngörüyor. Ancak, piyasa katılımcıları arasında, yarılanmanın artık fiyat hareketini etkilemediği görüşü de bulunuyor. Swan Bitcoin baş yatırım sorumlusu Ralph Zagury, “Yarılanma fiyat döngüleri saçmalık mı?” başlıklı bir panelde yaptığı konuşmada, “Piyasayı yönlendiren şey para akışıdır. Dolayısıyla yarılanma olayı, fiyatı etkileyecek bir durum değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Add a comment