Bitcoin’de Sert Düşüş: Matrixport’un Tahmini Gerçekleşmedi

Bitcoin’de Sert Düşüş: Matrixport’un Tahmini Gerçekleşmedi

Genel
4 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
57
CoinMarketCap verilerine göre, Bitcoin, gün içindeki en yüksek seviyesi olan 45.600 dolardan 40.700 dolara kadar gerileyerek önemli bir düşüş yaşadı
bitcoin düşüş

İlk kripto para birimi Bitcoin, ‘Genesis’ gününün 15. yıldönümünde sert bir düşüşle, 30 gün önceki fiyat seviyesine yaklaştı.

3 Ocak tarihinde CoinGecko verilerine göre, Bitcoin sadece iki saat içinde 3 bin dolar değer kaybederek 42 bin doların altına düştü. CoinMarketCap’e göre ise Bitcoin, yazı anı itibarıyla gün içindeki en yüksek seviyesi olan 45.600 dolardan 40.700 dolara kadar geriledi.

Son 24 saatte CoinGecko verilerine göre yaklaşık yüzde 6’lık bir düşüş yaşayan Bitcoin, 42.608 dolardan işlem görmeye başladı. Kripto para birimi ayrıca son 14 gün içinde yüzde 1,5 düşerken, son 30 gün içinde neredeyse hiç kazanç elde edemedi.

BTC fiyatındaki bu keskin düşüş, Matrixport’un Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ocak 2024’te spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler) onaylayacağına dair yaptığı tahminin geri çekilmesiyle tetiklendi.

Matrixport, 1 Ocak’ta yaptığı bir Twitter paylaşımında, Bitcoin’in “yakın zamanda gelecek Bitcoin spot ETF onayı” gibi faktörlerin etkisiyle 50 bin dolara yükseleceğini iddia etmişti. Ancak, 2 Ocak’ta firma büyük bir “U dönüşü” yaparak SEC’in Ocak ayında tüm Bitcoin spot ETF’lerini reddedeceğini ve spot Bitcoin ETF onaylarının bu yılın ikinci çeyreğinden önce gelmeyeceğini öne sürerek varolan tahminini yeniledi.

Add a comment