Bitcoin’deki Sert Düşüş: ETF Girişlerindeki Azalma ve Ekonomik Veriler Etkili mi?

Bitcoin’deki Sert Düşüş: ETF Girişlerindeki Azalma ve Ekonomik Veriler Etkili mi?

Genel
15 Mart 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
94
Analistler, Bitcoin'deki satışları azaltan ETF girişlerindeki düşüş ve Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen ekonomik verilerin etkili olduğunu söylüyor.
düşüş btc

Son 24 saat içinde Bitcoin’de yaşanan keskin düşüş, kripto tüccarlarının likidasyonlarını hızlandırarak 661 milyon doları aşan bir etki yarattı ve bu şekilde yaklaşık 200,000 traderı etkiledi.

Bitcoin, 15 Mart’taki erken saatlerde sadece birkaç saat içinde yüzde 7,5 değer kaybederek 72,000 dolardan 66,500 dolara geriledi.

Tradingview’den elde edilen verilere göre, BTC hafif bir toparlanma yaşayarak 68,000 dolar seviyesine doğru ilerlerken, şu anda 67,500 dolar civarında işlem görüyor. Bitcoin fiyatı, şu anda 14 Mart’ta kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73,737 dolardan yüzde 8,3 daha düşük durumda. Likidasyonların yüzde 80’i, son 24 saat içinde 525,2 milyon dolarlık long pozisyon alan tüccarlardan kaynaklanıyor. Short pozisyon likidasyonları ise 136,5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kripto piyasasının toplam değeri, saatler içinde yüzde 7,3 oranında düşüşle 2,68 trilyon dolara geriledi ve piyasadan 175 milyar dolarlık bir çıkış yaşandı.

Kripto türev araç sağlayıcısı Greeks Live, 14 Mart’ta “piyasa temposunda son zamanlarda bir değişiklik” olduğunu belirtmişti. Şirket, “ETF girişlerinin mevcut hikayesi dönmeye başlayabilir,” şeklinde ekledi.

Swyftx’in baş analisti Pav Hundal, ETF hacimlerinin düşmeye devam etmesi halinde 60,000 dolar veya 50,000 dolar seviyelerine doğru bir düzeltme olabileceğini belirtti.

Analistler, azalan ETF girişleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen ekonomik verilerin Bitcoin satışını tetiklemiş olabileceğini öne sürüyor. Farside Investors verilerine göre, 14 Mart’ta toplam spot Bitcoin ETF girişleri sadece 133 milyon dolarla bu ayın en düşük seviyesindeydi.

Kripto tüccarı ve analisti “CrediBULL Crypto”, 380,000 takipçisine “Görünüşe göre aradığımız düşüş şimdi gerçekleşiyor,” tweetini paylaşarak bu son düşüşün türev piyasalarda biriken açık ilginin çoğunu sildiğini ve BTC’nin 63,000 ila 64,000 dolar civarına düşebileceğini öngördü.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bu hafta açıklanan ekonomik verilerin düşüşleri hızlandırmış olabileceği belirtiliyor. Yeni Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi, Federal Rezerv’in uzun süreli yüksek faiz tahminlerini güçlendirdi. Ayrıca, bu hafta başında beklenenden daha yüksek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin Amerika’nın ekonomik sıkıntılarını artırdığı görülüyor.

Asya borsaları, Cuma günü ABD ekonomik verilerinin faiz oranlarının yakında düşeceğine dair umutları kırmasının ardından gerileyerek düşüş yaşadı.

Add a comment