Bitcoin’in Rekor Yükselişi Sonrası Ani Düşüş: 1.1 Milyar Dolarlık Tasfiyeyi Tetikledi

Bitcoin’in Rekor Yükselişi Sonrası Ani Düşüş: 1.1 Milyar Dolarlık Tasfiyeyi Tetikledi

Genel
7 Mart 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
50
BTC'nin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasıyla birlikte, kripto trader'larını beklenmedik bir yüzde 15'lik değer kaybıyla karşılaştı. Bitcoin'in yükselişinden faydalanmak isteyen opsiyon ve vadeli işlem kullanan kripto trader'lar, kripto para biriminin 5 Mart'ta tarihin en yüksek seviyesi olan 69,200 dolara ulaşmasını takiben hızla düşüşe geçmesiyle şaşırtıcı derecede yüksek bir miktar olan 1 milyar dolarlık tasfiyeye maruz kaldılar.
btcdüşüş

Bitcoin’in 5 Mart’ta tarihi zirvesi olan 69,200 dolara yükselmesinin ardından hızla düşüşe geçmesi, açık pozisyondaki trader’ları 1 milyar dolarlık tasfiyeyle şaşırttı.

Santiment’in zincir üstü analizine göre, Bitcoin, Ethereum ve Solana borsalarındaki toplam açık pozisyonlar, BTC’nin rekor seviyeye ulaşmasının ardından belirgin bir şekilde azaldı. Bitcoin’in vadeli piyasadaki payı birkaç saat içinde 1.46 milyar dolar (%12) düşerken, Ether’inki (ETH) 967 milyon dolar (%15) ve Solana’nınki (SOL) 424 milyon dolar (%20) azaldı.

Bitcoin’in fiyatı, 5 Mart’ta kısa bir süre için 69,200 doların hemen üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı, ancak Kasım 2021’deki önceki zirvesinden yalnızca biraz daha yüksekti.

Santiment’e göre, fiyat üzerindeki spekülasyonların çoğu, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesini aşması ve 70,000 dolarlık bir fiyatın üzerinde kalması beklentisiyle uzun pozisyon açan trader’lardan kaynaklanıyordu.

Öte yandan, bir kısmı, Bitcoin’in kısa bir süre için tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında tasfiye edilen kısa pozisyonlardan geldiği belirtiliyor.

Bu ani düşüş ve tasfiye dalgası, açık pozisyonlardaki temizlenme ile birlikte, “spekülatif aşırılığın” geçici olarak piyasalardan uzaklaştırıldığının bir işareti olarak yorumlanabilir.

Son birkaç hafta içinde, trader’ların Bitcoin’in yükselişine yönelik bahislerini artırmasıyla açık pozisyon sayısı rekor seviyelere ulaştı.

Uzmanlar, X’teki türev çıkışlarının fiyat hareketlerinin normal bir parçası olduğunu vurguladılar.

Coinglass verilerine göre, son 24 saat içinde yaklaşık 312,500 trader tasfiye oldu ve toplam likidasyon miktarı 1.13 milyar dolara ulaştı. Bitcoin, dünkü tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 8 değer kaybederek 63,600 dolara geriledi.

Add a comment