BlackRock CEO’su Larry Fink: Bitcoin ETF’leriyle Şaşırtıcı Başarı ve Uzun Vadeli İyimserlik

BlackRock CEO’su Larry Fink: Bitcoin ETF’leriyle Şaşırtıcı Başarı ve Uzun Vadeli İyimserlik

Genel
29 Mart 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
133
BlackRock CEO'su Larry Fink, şirketinin spot Bitcoin ETF'sine yönelik talebin hoş bir sürpriz olduğunu belirtti. Performansı karşısında memnuniyetini dile getiren Fink, Bitcoin'in uzun vadeli potansiyelinin arttığını vurguladı.
LarryFink

Fox Business’a verdiği röportajda Fink, “IBIT, ETF tarihinde en hızlı büyüyen ETF’lerden biri oldu. Hiçbir ETF, IBIT kadar hızlı bir şekilde varlık toplamadı,” dedi.

İlk 11 işlem haftasında IBIT’in gösterdiği güçlü performans Fink’i şaşırttığını belirtirken, bu fonun 13.5 milyar dolarlık akışla başarılı bir başlangıç yaptığını ve 12 Mart’ta günlük 849 milyon dolar ile en yüksek seviyeye ulaştığını açıkladı. Fink’e göre, IBIT, günlük ortalama 260 milyon doların üzerinde işlem görüyor.

Fink, “Şu anda daha likit ve şeffaf bir piyasa yaratıyoruz ve bu bizi şaşırttı. Bu tür bir perakende talebini beklemiyorduk,” dedi.

IBIT’in geleceği konusundaki endişelere cevap veren Fink, fonun başarılı olacağına inandığını ifade etti.

Fink, “Evet, kesinlikle başarılı olacak,” diyerek devam etti.

Fink, “Bitcoin’in uzun vadeli potansiyeli konusunda çok iyimserim,” diye ekledi.

BitMEX Research’e göre IBIT şu anda 17.1 milyar dolarlık Bitcoin’e sahip ve bu, ilk altın ETF’sinin ulaştığı 10 milyar dolarlık bir kilometre taşını sadece iki ayda geride bıraktı.

IBIT, onaylanmış tüm ETF’ler arasında Grayscale Bitcoin Trust’ın ardından Bitcoin varlıklarında ikinci sırada yer alıyor. Ancak Grayscale’in Bitcoin varlıkları, spot Bitcoin ETF’sine dönüşmeden önce sahip olduğu 620.000 BTC’den azalıyor.

Diğer Bitcoin ETF sağlayıcılarının da sektörde rekabet etmeye çalıştığı belirtilirken, bazı uzmanlar bazı ETF’lerin kârsızlık nedeniyle kapanabileceğini öngörüyor.

ETF sağlayıcısı HANetf’in eş CEO’su ve kurucusu Hector McNeil, “Piyasaya sürülen mevcut ETF’lerin çoğu, maliyetler yalnızca yönetim altındaki milyarlarca varlığa ulaştıklarında işe yarayacağından, asla kırılmayacak bile” dedi.

Bazı küçük ETF sağlayıcılarının, büyük oyuncularla rekabet edebilmek için ücretleri düşürmeye çalıştığı belirtilirken, bunun onları zorlu bir durumla karşı karşıya bırakabileceği ifade edildi.

Add a comment