Bloomberg Analisti: “SEC, Köşeye Sıkıştı”

Bloomberg Analisti: “SEC, Köşeye Sıkıştı”

Genel
5 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
70
ETF analisti James Seyffart, SEC'nin spot Bitcoin ETF'lerini onaylamak için "köşeye sıkıştığını" ve potansiyel olarak 10 milyar dolarlık fon girişine neden olabileceğini öne sürdü
sec

Bloomberg’un önde gelen ETF analistlerinden James Seyffart, Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin ETF’lerini onaylama sürecinde önemli bir noktada olduğunu belirtti. Seyffart, SEC’in “köşeye sıkıştığını” ifade ederek, Bitcoin ETF’lerine yönelik potansiyel onayın finansal piyasalarda yaklaşık 10 milyar dolarlık bir fon girişine neden olabileceğini tahmin etti.

Yapılan bir webinar sırasında Seyffart, SEC’in ETF’e onay verme olasılığını yüzde 90 olarak değerlendirdi. Ancak, bu süreçte bazı zorlukların yaşanabileceğini ve SEC’in yeni bir ret sebebi bulmakta zorlanacağını öne sürdü. Seyffart’a göre, SEC bu durumda onay verme eğiliminde olabilir.

Seyffart’ın yorumları, özellikle BlackRock’un haziran ayında spot Bitcoin ETF başvurusu yapmasının ardından SEC ile yaşanan gelişmeleri yansıtmaktadır. Analist, önümüzdeki günlerde atılacak adımların Bitcoin ETF’lerine büyük miktarda yatırım çekebileceğini öngördü. Ayrıca, SEC’nin 10 Ocak’ta vereceği nihai kararın tüm başvuru sahipleri için ortak bir onay getirebileceğini düşündü.

Seyffart aynı zamanda kurumsal yatırımcıların süreci değerlendireceğini ve bu tür önemli kararların alınmasının haftalar hatta aylar sürebileceğini belirtti. Analist, SEC’in Bitcoin ETF’lerine onay vermesi durumunda ilk yıl içinde 10 milyar dolarlık bir yatırımın söz konusu olabileceğini, ancak bu miktarın 1-2 yıl içinde 100 milyar doların üzerine çıkabileceğini tahmin etti. Kararın finansal piyasalara etkileri ve kurumsal yatırımcıların bu gelişmelere nasıl tepki vereceği, önümüzdeki günlerde yakından takip edilecek.

Add a comment