BNB Chain’den Çalınan Varlıklarda Büyük Düşüş: 2023 Yılı Güvenlik Değerlendirmesi

BNB Chain’den Çalınan Varlıklarda Büyük Düşüş: 2023 Yılı Güvenlik Değerlendirmesi

Genel
23 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
82
2023 yılı, 2022 yılına oranla çok daha az zararla sonlandı.
bnbchain

2023 yılı, BNB Chain üzerindeki varlık kayıplarında dikkate değer bir düşüşle kapanarak, güvenlik şirketleri CertiK, Hashdit, Ancilia ve Salus’un son AvengerDAO raporuna göre, üç yıllık yükseliş trendini yüzde 85 azalttı. Rapor, BNB Chain’de yaşanan kayıpların 2020 yılından beri sürekli artarak 2022 yılında zirve noktasına ulaştığını, ancak 2023 yılında kayıpların miktarının yüzde 85 azalarak 161 milyon dolara gerilediğini ortaya koydu.

2022 yılında BNB Chain üzerinde kaybedilen miktarın 1,1 milyar doları aştığını belirten rapor, 2023 yılında bu miktarın dramatik bir şekilde düşerek güvenlik önlemlerindeki iyileşmeyi gösterdi. Ayrıca, çalınan fonlarla birlikte hacker saldırılarında da yaşanan düşüşe vurgu yapıldı. Hack saldırılarından kaynaklanan kayıplarda yüzde 91’lik bir düşüş yaşanırken, dolandırıcılık vakalarında da yüzde 54’lük bir azalma gözlemlendi.

Raporda, 2023 yılında çalınan fonlarda düşüş görülse de hack ve dolandırıcılık girişimlerinde artış olduğuna dikkat çekildi. Hack girişimleri yüzde 96 artarken, dolandırıcılık girişimlerinde ise yüzde 14’lük bir artış gözlendi.

BNB Chain’in geliştirici ekibinden bir temsilci, fon kayıplarındaki azalmayı AvengerDAO’nun hızlı uyarı sistemine bağlayarak, DAO’ların potansiyel saldırılara karşı hızlı müdahale kabiliyetinin bu düşüşte etkili olduğunu belirtti.

Ayrıca, BNB Chain ekibi 2023 yılında topluluk üyelerini uyarma amacıyla kullanılan “Red Alarm” adlı tarama aracının artan bir şekilde kullanıldığını açıkladı. Ekip, bu uygulamanın yıl boyunca 3.500 uyarı gönderdiğini bildirdi.

BNB Chain temsilcisi, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, AvengerDAO’nun topluluğu istismarlardan ve dolandırıcılık faaliyetlerinden koruma amacı güttüğünü ve DAO’nun ekosistem güvenliğini daha da güçlendirmek için ortak sayısını artırmaya devam edeceğini belirtti.

Add a comment