Changpeng “CZ” Zhao: Hapis Cezası ve Belirsizlik!

Changpeng “CZ” Zhao: Hapis Cezası ve Belirsizlik!

Genel
27 Kasım 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
67
ABD Ceza Yönergeleri'ne göre, eski Binance CEO'su Changpeng "CZ" Zhao, 12 ile 18 ay arasında hapis cezasıyla karşı karşıya.
czzzz

Ancak, Adalet Bakanlığı’nın daha uzun bir ceza talep etme potansiyeli, Zhao’nun kaderini belirsizleştiriyor. Yakın zamanda yapılan bir mahkeme başvurusu, CZ’nin ABD Kara Para Aklamayı Önleme yasalarını ihlal ettiğini kabul etmesine rağmen yasal sürecin yeni başladığını gösterdi.

Zhao’nun Şubat 2024’te hüküm giyme beklentisi var. Halihazırda ailesiyle birlikte cezasını bekleyen CZ, 24 Kasım tarihindeki yeni başvuru nedeniyle daha ağır bir ceza alabileceği konusunda uyarıldı. Savunma, CZ’nin “ufak” bir ceza beklediğini ve kaçma nedeninin olmadığını iddia ediyor, ancak gerçek ceza 18 aya kadar çıkabilir ve hükümet, 10 yıla kadar herhangi bir cezayı isteme hakkına sahip.

Zhao’nun kripto endüstrisiyle olan ilişkisi, ceza miktarını etkileyebilir. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yetkilisi John Reed Stark, Zhao’nun 12 ile 18 ay arasında hapis cezası alabileceğini söylüyor ancak CZ’nin hukuk ekibinin itiraz etmesi muhtemel. DOJ’un, CZ’nin kara para aklama suçlamalarını caydırıcı bir ceza ile sonuçlandırmaması durumunda, bu durumun DOJ’a geri tepme potansiyeli bulunuyor.

CZ’nin 175 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakılması, Yargıç Richard A. Jones’un vereceği karara bağlı. CZ davası, hukuk ve iş dünyası uzmanları arasında tartışmalara yol açtı. Columbia Business School’dan Omid Malekan, Adalet Bakanlığı’nın Binance’e yaklaşımının, geleneksel finans kurumlarına olan yaklaşımdan önemli ölçüde farklı olduğunu belirtiyor.

Zhao, 21 Kasım’da ABD hükümetiyle 4,3 milyar dolarlık bir anlaşmaya vararak CEO’luğundan istifa etti. Bu süreç, kripto endüstrisinin hukuki ve düzenleyici zorluklarına dair bir dizi soruyu gündeme getiriyor.

Add a comment