Circle, 2024 Yılında Halka Arz İçin Hazırlanıyor

Circle, 2024 Yılında Halka Arz İçin Hazırlanıyor

Genel
8 Kasım 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
184
Stablecoin ihraççısı2021 Haziran ayında halka arz girişiminde bulunmuş ancak anlaşma gerçekleşmemişti.
USDCO

Stablecoin piyasasının önde gelen oyuncularından biri olan Circle, USD Coin (USDC) ihraç eden firma olarak bilinir. Son gelişmelere göre, Circle 2024 yılının başında halka arz için hazırlık yapıyor. Ancak, böyle bir karar henüz kesinleşmiş değil.

2021 yılında Circle, Concord Acquisition ile 4,5 milyar dolarlık bir şirket birleşimi gerçekleştirmiş ve halka açılmayı kabul etmişti. Ancak bu anlaşma iptal edildi. Şimdi, Circle halka arzı yeniden düşünüyor.

Bloomberg kaynaklarına dayandırılan 7 Kasım tarihli haber, Circle’ın danışmanlarıyla halka arz olasılığını değerlendirdiğini gösteriyor. Fakat şirketin bu konudaki nihai kararı henüz verilmemiş durumda.

Circle temsilcileri, ABD’de borsaya kote olmanın uzun süredir düşünülen bir strateji olduğunu belirtiyor. Ancak bu söylentiler hakkında daha fazla ayrıntıya girmiyorlar.

Eğer gerçekleşirse, Circle’ın halka arzı, şimdiye kadar tamamen özel sermaye ile işleyen bir şirket için önemli bir adım olacak. Concord ile yapılan birleşme sonrası 2022 Şubat ayında Circle’ın değerlemesi 9 milyar dolara ulaşmıştı. Ancak USDC’nin piyasa değeri yüzde 56 gibi ciddi bir oranda düşüş göstererek 2022 Haziran’ında en yüksek seviyesi olan 55,9 milyar dolardan 24,6 milyar dolara geriledi.

Circle, daha önce finans devleri BlackRock, Fidelity Management, Goldman Sachs, General Catalyst Partners ve Marshall Wave’den yatırım almıştı. Ancak geçtiğimiz Mart ayında, Silicon Valley Bank’ın iflasının ardından ortaya çıkan 3,3 milyar dolarlık açık, USDC’nin ABD dolarına sabitlemesini zorlaştırmıştı. USDC’nin fiyatı 11 Mart’ta 0,87 dolara kadar düşmüş, ardından 1 dolara geri yükselmişti.

Circle’ın halka arz sürecini takip ederek kripto para ve finans dünyasında nelerin değişeceğini görmek heyecan verici olacak. Bu gelişmeler kripto para topluluğunu ve yatırımcılarını yakından ilgilendirecek gibi görünüyor.

Add a comment